Aakash Repeater Courses
ApplyTake Aakash iACST and get instant scholarship on coaching programs.
Suppose you completed your final board exam, and your parents have promised to buy you a new laptop within a set budget. Now, being excited, you searched for all kinds of laptops, finding their prices and specifications. You organise all these details in a table to compare them, getting to know the average price and required specifications for your needs. After all this, you select a laptop perfect for you. This is the real-time use case of statistics, where you collect, organise, and analyse data to make logical decisions. In the statistics chapter of class 11, you will learn many key concepts which will enhance your data-driven thinking skills in real-world applications. The main objective of these NCERT solutions for class 11 is to guide students towards academic success and exam readiness.
This article on NCERT solutions for class 11 Maths Chapter 13 Statistics offers clear and step-by-step solutions for the exercise problems given in the NCERT book. These Statistics class 11 solutions are created by subject matter experts to ensure that students grasp essential concepts as per the updated CBSE guidelines. For syllabus, notes, and PDF, refer to this link: NCERT.
Students who wish to access the Class 11 Maths Chapter 13 NCERT Solutions can click on the link below to download the complete solution in PDF.
Class 10 Maths chapter 13 solutions Exercise: 13.1 Page number: 270-271 Total questions: 12 |
Question 1: Find the mean deviation about the mean for the data. $\small 4,7,8,9,10,12,13,17$
Answer:
Mean ($\overline{x}$) of the given data:
$\overline{x} = \frac{1}{8}\sum_{i=1}^{8}x_i = \frac{4+ 7+ 8+ 9+ 10+ 12+ 13+ 17}{8} = 10$
The respective absolute values of the deviations from mean, $|x_i - \overline{x}|$ are
6, 3, 2, 1, 0, 2, 3, 7.
$\therefore$ $\sum_{i=1}^{8}|x_i - 10| = 24$
$\therefore$ $M.D.(\overline{x}) = \frac{1}{n}\sum_{i=1}^{n}|x_i - \overline{x}|= \frac{24}{8} = 3$
Hence, the mean deviation from the mean is 3.
Question 2: Find the mean deviation about the mean for the data. $\small 38,70,48,40,42,55,63,46,54,44$
Answer:
Mean ( $\overline{x}$ ) of the given data:
$\\ \overline{x} = \frac{1}{8}\sum_{i=1}^{8}x_i = \frac{38+70+48+40+42+55+63+46+54+44}{10} \\ = \frac{500}{10} = 50$
The respective absolute values of the deviations from mean, $|x_i - \overline{x}|$ are
12, 20, 2, 10, 8, 5, 13, 4, 4, 6.
$\therefore$ $\sum_{i=1}^{8}|x_i - 50| = 84$
$\therefore$ $M.D.(\overline{x}) = \frac{1}{n}\sum_{i=1}^{n}|x_i - \overline{x}|= \frac{84}{10} = 8.4$
Hence, the mean deviation from the mean is 8.4.
Question 3: Find the mean deviation about the median. $\small 13, 17, 16, 14, 11, 13, 10, 16, 11, 18, 12, 17$
Answer:
Number of observations, n = 12, which is even.
Arranging the values in ascending order:
10, 11, 11, 12, 13, 13, 14, 16, 16, 17, 17, 18.
Now, Median (M)
$\\ = \frac{(\frac{12}{2})^{th} \text{observation} + (\frac{12}{2}+ 1)^{th} \text{observation}}{2} \\ = \frac{13 + 14}{2} = \frac{27}{2}= 13.5$
The respective absolute values of the deviations from the median, $|x_i - M|$ are
3.5, 2.5, 2.5, 1.5, 0.5, 0.5, 0.5, 2.5, 2.5, 3.5, 3.5, 4.5
$\therefore$ $\sum_{i=1}^{8}|x_i - 13.5| = 28$
$\therefore$ $M.D.(M) = \frac{1}{12}\sum_{i=1}^{n}|x_i - M|$
$= \frac{28}{12} = 2.33$
Hence, the mean deviation from the median is 2.33.
Question 4: Find the mean deviation about the median. $\small 36, 72, 46, 42, 60, 45, 53, 46, 51, 49$
Answer:
Number of observations, n = 10, which is even.
Arranging the values in ascending order:
36, 42, 45, 46, 46, 49, 51, 53, 60, 72
Now, Median (M)
$\\ = \frac{(\frac{10}{2})^{th} \text{observation} + (\frac{10}{2}+ 1)^{th} \text{observation}}{2} \\ = \frac{46 + 49}{2} = \frac{95}{2}= 47.5$
The respective absolute values of the deviations from the median, $|x_i - M|$ are
11.5, 5.5, 2.5, 1.5, 1.5, 1.5, 3.5, 5.5, 12.5, 24.5
$\therefore$ $\sum_{i=1}^{8}|x_i - 47.5| = 70$
$\therefore$ $M.D.(M) = \frac{1}{10}\sum_{i=1}^{n}|x_i - M|$
$= \frac{70}{10} = 7$
Hence, the mean deviation from the median is 7.
Question 5: Find the mean deviation from the mean.
Answer:
$x_i$
|
$f_i$
|
$f_ix_i$
|
$|x_i - \overline{x}|$
|
$f_i|x_i - \overline{x}|$
|
5
|
7
|
35
|
9
|
63
|
10
|
4
|
40
|
4
|
16
|
15
|
6
|
90
|
1
|
6
|
20
|
3
|
60
|
6
|
18
|
25
|
5
|
125
|
11
|
55
|
|
$\sum{f_i}$
= 25
|
$\sum f_ix_i$
= 350
|
|
$\sum f_i|x_i - \overline{x}|$
=158
|
$N = \sum_{i=1}^{5}{f_i} = 25 ; \sum_{i=1}^{5}{f_ix_i} = 350$
$\overline{x} = \frac{1}{N}\sum_{i=1}^{n}f_ix_i = \frac{350}{25} = 14$
Now, we calculate the absolute values of the deviations from the an, $|x_i - \overline{x}|$, and
$\sum f_i|x_i - \overline{x}|$ = 158
$\therefore$ $M.D.(\overline{x}) = \frac{1}{25}\sum_{i=1}^{n}f_i|x_i - \overline{x}|$
$= \frac{158}{25} = 6.32$
Hence, the mean deviation from the mean is 6.32.
Question 6: Find the mean deviation from the mean.
Answer:
$x_i$
|
$f_i$
|
$f_ix_i$
|
$|x_i - \overline{x}|$
|
$f_i|x_i - \overline{x}|$
|
10
|
4
|
40
|
40
|
160
|
30
|
24
|
720
|
20
|
480
|
50
|
28
|
1400
|
0
|
0
|
70
|
16
|
1120
|
20
|
320
|
90
|
8
|
720
|
40
|
320
|
|
$\sum{f_i}$
= 80
|
$\sum f_ix_i$
= 4000
|
|
$\sum f_i|x_i - \overline{x}|$
=1280
|
$N = \sum_{i=1}^{5}{f_i} = 80 ; \sum_{i=1}^{5}{f_ix_i} = 4000$
$\overline{x} = \frac{1}{N}\sum_{i=1}^{n}f_ix_i = \frac{4000}{80} = 50$
Now, we calculate the absolute values of the deviations from the an, $|x_i - \overline{x}|$, and
$\sum f_i|x_i - \overline{x}|$ = 1280
$\therefore$ $M.D.(\overline{x}) = \frac{1}{80}\sum_{i=1}^{5}f_i|x_i - \overline{x}|$
$= \frac{1280}{80} = 16$
Hence, the mean deviation from the mean is 16.
Question 7: Find the mean deviation about the median.
Answer:
$x_i$
|
$f_i$
|
$c.f.$
|
$|x_i - M|$
|
$f_i|x_i - M|$
|
5
|
8
|
8
|
2
|
16
|
7
|
6
|
14
|
0
|
0
|
9
|
2
|
16
|
2
|
4
|
10
|
2
|
18
|
3
|
6
|
12
|
2
|
20
|
5
|
10
|
15
|
6
|
26
|
8
|
48
|
Now, N = 26 which is even.
Median is the mean of $13^{th}$ and $14^{th}$ observations.
Both these observations lie in the cumulative frequency 14, for which the corresponding observation is 7.
Therefore, Median, M $= \frac{13^{th} observation + 14^{th} observation}{2} = \frac{7 + 7}{2} = \frac{14 }{2} = 7$
Now, we calculate the absolute values of the deviations from the median, $|x_i - M|$, and
$\sum f_i|x_i - M|$ = 84
$\therefore$ $M.D.(M) = \frac{1}{26}\sum_{i=1}^{6}|x_i - M|$
$= \frac{84}{26} = 3.23$
Hence, the mean deviation from the median is 3.23.
Question 8: Find the mean deviation about the median.
Answer:
$x_i$
|
$f_i$
|
$c.f.$
|
$|x_i - M|$
|
$f_i|x_i - M|$
|
15
|
3
|
3
|
13.5
|
40.5
|
21
|
5
|
8
|
7.5
|
37.5
|
27
|
6
|
14
|
1.5
|
9
|
30
|
7
|
21
|
1.5
|
10.5
|
35
|
8
|
29
|
6.5
|
52
|
Now, N = 30, which is even.
Median is the mean of $15^{th}$ and $16^{th}$ observations.
Both these observations lie in the cumulative frequency 21, for which the corresponding observation is 30.
Therefore, Median, M $= \frac{15^{th} \text{observation} + 16^{th} \text{observation}}{2} = \frac{30 + 30}{2} = 30$
Now, we calculate the absolute values of the deviations from the median, $|x_i - M|$, and
$\sum f_i|x_i - M|$ = 149.5
$\therefore$ $M.D.(M) = \frac{1}{29}\sum_{i=1}^{5}|x_i - M|$
$= \frac{149.5}{29} = 5.1$
Hence, the mean deviation from the median is 5.1.
Question 9: Find the mean deviation from the mean.
Income per day in Rs
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Number of persons
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Answer:
Income
per day
|
Number of
Persons $f_i$
|
Mid
Points $x_i$
|
$f_ix_i$
|
$|x_i - \overline{x}|$
|
$f_i|x_i - \overline{x}|$
|
0 -100
|
4
|
50
|
200
|
308
|
1232
|
100 -200
|
8
|
150
|
1200
|
208
|
1664
|
200-300
|
9
|
250
|
2250
|
108
|
972
|
300-400
|
10
|
350
|
3500
|
8
|
80
|
400-500
|
7
|
450
|
3150
|
92
|
644
|
500-600
|
5
|
550
|
2750
|
192
|
960
|
600-700
|
4
|
650
|
2600
|
292
|
1168
|
700-800
|
3
|
750
|
2250
|
392
|
1176
|
|
$\sum{f_i}$
=50
|
|
$\sum f_ix_i$
=17900
|
|
$\sum f_i|x_i - \overline{x}|$
=7896
|
$N = \sum_{i=1}^{8}{f_i} = 50 ; \sum_{i=1}^{8}{f_ix_i} = 17900$
$\overline{x} = \frac{1}{N}\sum_{i=1}^{8}f_ix_i = \frac{17900}{50} = 358$
Now, we calculate the absolute values of the deviations from the mean n, $|x_i - \overline{x}|$, and
$\sum f_i|x_i - \overline{x}|$ = 7896
$\therefore$ $M.D.(\overline{x}) = \frac{1}{50}\sum_{i=1}^{8}f_i|x_i - \overline{x}|$
$= \frac{7896}{50} = 157.92$
Hence, the mean deviation from the mean is 157.92.
Question 10: Find the mean deviation from the mean.
Height in cms
|
|
|
|
|
|
|
Number of persons
|
|
|
|
|
|
|
Answer:
Height
in cms
|
Number of
Persons $f_i$
|
Mid
Points $x_i$
|
$f_ix_i$
|
$|x_i - \overline{x}|$
|
$f_i|x_i - \overline{x}|$
|
95 -105
|
9
|
100
|
900
|
25.3
|
227.7
|
105 -115
|
13
|
110
|
1430
|
15.3
|
198.9
|
115-125
|
26
|
120
|
3120
|
5.3
|
137.8
|
125-135
|
30
|
130
|
3900
|
4.7
|
141
|
135-145
|
12
|
140
|
1680
|
14.7
|
176.4
|
145-155
|
10
|
150
|
1500
|
24.7
|
247
|
|
$\sum{f_i}$
=100
|
|
$\sum f_ix_i$
=12530
|
|
$\sum f_i|x_i - \overline{x}|$
=1128.8
|
$N = \sum_{i=1}^{6}{f_i} = 100 ; \sum_{i=1}^{6}{f_ix_i} = 12530$
$\overline{x} = \frac{1}{N}\sum_{i=1}^{6}f_ix_i = \frac{12530}{100} = 125.3$
Now, we calculate the absolute values of the deviations from the mean, $|x_i - \overline{x}|$, and
$\sum f_i|x_i - \overline{x}|$ = 1128.8
$\therefore$ $M.D.(\overline{x}) = \frac{1}{100}\sum_{i=1}^{6}f_i|x_i - \overline{x}|$
$= \frac{1128.8}{100} = 11.29$
Hence, the mean deviation from the mean is 11.29
Question 11: Find the mean deviation about the median for the following data :
Marks
|
|
|
|
|
|
|
Number of girls
|
|
|
|
|
|
|
Answer:
Marks
|
Number of
Girls $f_i$
|
Cumulative
Frequency c.f.
|
Mid
Points $x_i$
|
$|x_i - M|$
|
$f_i|x_i - M|$
|
0-10
|
6
|
6
|
5
|
22.85
|
137.1
|
10-20
|
8
|
14
|
15
|
12.85
|
102.8
|
20-30
|
14
|
28
|
25
|
2.85
|
39.9
|
30-40
|
16
|
44
|
35
|
7.15
|
114.4
|
40-50
|
4
|
48
|
45
|
17.15
|
68.6
|
50-60
|
2
|
50
|
55
|
27.15
|
54.3
|
|
|
|
|
|
$\sum f_i|x_i - M|$
=517.1
|
Now, N = 50, which is even.
The class interval containing $\left (\frac{N}{2} \right)^{th}$ or $25^{th}$ item is 20-30. Therefore, 20-30 is the median class.
We know,
Median $= l + \frac{\frac{N}{2}- C}{f}\times h$
Here, l = 20, C = 14, f = 14, h = 10 and N = 50
Therefore, Median $= 20 + \frac{25 - 14}{14}\times 10 = 20 + 7.85 = 27.85$
Now, we calculate the absolute values of the deviations from the median, $|x_i - M|$, and
$\sum f_i|x_i - M|$ = 517.1
$\therefore$ $M.D.(M) = \frac{1}{50}\sum_{i=1}^{6}f_i|x_i - M|$
$= \frac{517.1}{50} = 10.34$
Hence, the mean deviation from the median is 10.34
Question 12: Calculate the mean deviation about the median age for the age distribution of $\small 100$ persons given below:
Age(in years)
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
[Hint: Convert the given data into continuous frequency distribution by subtracting $0.5$ from the lower limit and adding $0.5$ to the upper limit of each class interval]
Answer:
Age
(in years)
|
Number
$f_i$
|
Cumulative
Frequency c.f.
|
Mid
Points $x_i$
|
$|x_i - M|$
|
$f_i|x_i - M|$
|
15.5-20.5
|
5
|
5
|
18
|
20
|
100
|
20.5-25.5
|
6
|
11
|
23
|
15
|
90
|
25.5-30.5
|
12
|
23
|
28
|
10
|
120
|
30.5-35.5
|
14
|
37
|
33
|
5
|
70
|
35.5-40.5
|
26
|
63
|
38
|
0
|
0
|
40.5-45.5
|
12
|
75
|
43
|
5
|
60
|
45.5-50.5
|
16
|
91
|
48
|
10
|
160
|
50.5-55.5
|
9
|
100
|
53
|
15
|
135
|
|
|
|
|
|
$\sum f_i|x_i - M|$
=735
|
Now, N = 100, which is even.
The class interval containing $\left (\frac{N}{2} \right)^{th}$ or $50^{th}$ item is 35.5-40.5. Therefore, 35.5-40.5 is the median class.
We know,
Median $= l + \frac{\frac{N}{2}- C}{f}\times h$
Here, l = 35.5, C = 37, f = 26, h = 5 and N = 100
Therefore, Median $= 35.5 + \frac{50 - 37}{26}\times 5 = 35.5 + 2.5 = 38$
Now, we calculate the absolute values of the deviations from the median, $|x_i - M|$, and
$\sum f_i|x_i - M|$ = 735
$\therefore$ $M.D.(M) = \frac{1}{100}\sum_{i=1}^{8}f_i|x_i - M|$
$= \frac{735}{100} = 7.35$
Hence, the mean deviation from the median is 7.35.
Class 10 Maths chapter 13 solutions Exercise 13.2 Page number: 281-282 Total questions: 10 |
Question 1: Find the mean and variance for each of the data.
$\small 6, 7, 10, 12, 13, 4, 8, 12$
Answer:
Mean ( $\overline{x}$ ) of the given data:
$\overline{x} = \frac{1}{8}\sum_{i=1}^{8}x_i = \frac{6+ 7+ 10+ 12+ 13+ 4+ 8+ 12}{8} = \frac{72}{8} = 9$
The respective values of the deviations from mean, $(x_i - \overline{x})$ are
-3, -2, 1, 3, 4, -5, -1, 3
$\therefore$ $\sum_{i=1}^{8}(x_i - \overline{x})^2 = 74$
$\therefore$ Variance, $\sigma^2 = \frac{1}{n}\sum_{i=1}^{n}(x_i - \overline{x})^2$
So, $\frac{1}{8}\sum_{i=1}^{8}(x_i - \overline{x})^2= \frac{74}{8} = 9.25$
Hence, Mean = 9 and Variance = 9.25
Question 2: Find the mean and variance for each of the data:
Answer:
Mean ( $\overline{x}$ ) of first n natural numbers:
$\overline{x} = \frac{1}{n}\sum_{i=1}^{n}x_i = \frac{\frac{n(n+1)}{2}}{n} = \frac{n+1}{2}$
We know, Variance $\sigma^2 = \frac{1}{n}\sum_{i=1}^{n}(x_i - \overline{x})^2$
$\sigma^2 = \frac{1}{n}\sum_{i=1}^{n}\left (x_i - \frac{n+1}{2} \right )^2$
We know that $(a-b)^2 = a^2 - 2ab + b^2$
$\\ \therefore n\sigma^2 = \sum_{i=1}^{n}x_i^2 + \sum_{i=1}^{n}(\frac{n+1}{2})^2 - 2\sum_{i=1}^{n}x_i\frac{n+1}{2} \\ = \frac{n(n+1)(2n+1)}{6} + \frac{(n+1)^2}{4}\times n - 2.\frac{(n+1)}{2}.\frac{n(n+1)}{2}$
$⇒ \sigma^2 = \frac{(n+1)(2n+1)}{6} + \frac{(n+1)^2}{4} - \frac{(n+1)^2}{2}$
$⇒ \sigma^2= \frac{(n+1)(2n+1)}{6} - \frac{(n+1)^2}{4} \\ = (n+1)\left [\frac{4n+2 - 3n -3}{12} \right ] \\ = (n+1).\frac{(n-1)}{12} \\ = \frac{n^2-1}{12}$
Hence, Mean = $\frac{n+1}{2}$ and Variance = $\frac{n^2-1}{12}$
Question 3: Find the mean and variance for each of the data:
Answer:
The first 10 multiples of 3 are:
3, 6, 9, 12, 15, 18, 21, 24, 27, 30
Mean ( $\overline{x}$ ) of the above values:
$\\ \overline{x} = \frac{1}{10}\sum_{i=1}^{10}x_i = \frac{3+ 6+ 9+ 12+ 15+ 18+ 21+ 24+ 27+ 30}{10} \\ = 3.\frac{\frac{10(10+1)}{2}}{10} = 16.5$
The respective values of the deviations from mean, $(x_i - \overline{x})$ are:
-13.5, -10.5, -7.5, -4.5, -1.5, 1.5, 4.5, 7.5, 10.5, 13.5
$\therefore$ $\sum_{i=1}^{10}(x_i - \overline{x})^2 = 742.5$
$\therefore$ $\sigma^2 = \frac{1}{n}\sum_{i=1}^{n}(x_i - \overline{x})^2$
So, $\frac{1}{10}\sum_{i=1}^{10}(x_i - \overline{x})^2= \frac{742.5}{10} = 74.25$
Hence, Mean = 16.5 and Variance = 74.25
Question 4: Find the mean and variance for each of the data.
|
6
|
10
|
14
|
18
|
24
|
28
|
30
|
|
2
|
4
|
7
|
12
|
8
|
4
|
3
|
Answer:
$x_i$
|
$f_i$
|
$f_ix_i$
|
$(x_i - \overline{x})$
|
$(x_i - \overline{x})^2$
|
$f_i(x_i - \overline{x})^2$
|
6
|
2
|
12
|
-13
|
169
|
338
|
10
|
4
|
40
|
-9
|
81
|
324
|
14
|
7
|
98
|
-5
|
25
|
175
|
18
|
12
|
216
|
-1
|
1
|
12
|
24
|
8
|
192
|
5
|
25
|
200
|
28
|
4
|
112
|
9
|
81
|
324
|
30
|
3
|
90
|
13
|
169
|
363
|
|
$\sum{f_i}$
= 40
|
$\sum f_ix_i$
= 760
|
|
|
$\sum f_i(x_i - \overline{x})^2$
=1736
|
$N = \sum_{i=1}^{7}{f_i} = 40 ; \sum_{i=1}^{7}{f_ix_i} = 760$
$\overline{x} = \frac{1}{N}\sum_{i=1}^{n}f_ix_i = \frac{760}{40} = 19$
We know, Variance, $\sigma^2 = \frac{1}{N}\sum_{i=1}^{n}(x_i - \overline{x})^2$
$⇒ \sigma^2 = \frac{1736}{40} = 43.4$
Hence, Mean = 19 and Variance = 43.4
Question 5: Find the mean and variance for each of the data.
|
92
|
93
|
97
|
98
|
102
|
104
|
109
|
|
3
|
2
|
3
|
2
|
6
|
3
|
3
|
Answer:
$x_i$
|
$f_i$
|
$f_ix_i$
|
$(x_i - \overline{x})$
|
$(x_i - \overline{x})^2$
|
$f_i(x_i - \overline{x})^2$
|
92
|
3
|
276
|
-8
|
64
|
192
|
93
|
2
|
186
|
-7
|
49
|
98
|
97
|
3
|
291
|
-3
|
9
|
27
|
98
|
2
|
196
|
-2
|
4
|
8
|
102
|
6
|
612
|
2
|
4
|
24
|
104
|
3
|
312
|
4
|
16
|
48
|
109
|
3
|
327
|
9
|
81
|
243
|
|
$\sum{f_i}$
= 22
|
$\sum f_ix_i$
= 2200
|
|
|
$\sum f_i(x_i - \overline{x})^2$
=640
|
$N = \sum_{i=1}^{7}{f_i} = 22 ; \sum_{i=1}^{7}{f_ix_i} = 2200$
$\overline{x} = \frac{1}{N}\sum_{i=1}^{n}f_ix_i = \frac{2200}{22} = 100$
We know, Variance, $\sigma^2 = \frac{1}{N}\sum_{i=1}^{n}(x_i - \overline{x})^2$
$⇒ \sigma^2 = \frac{640}{22} = 29.09$
Hence, Mean = 100 and Variance = 29.09
Question 6: Find the mean and standard deviation using the shortcut method.
|
60
|
61
|
62
|
63
|
64
|
65
|
66
|
67
|
68
|
|
2
|
1
|
12
|
29
|
25
|
12
|
10
|
4
|
5
|
Answer:
Let the assumed mean, A = 64 and h = 1
$x_i$
|
$f_i$
|
$y_i = \frac{x_i-A}{h}$
|
$y_i^2$
|
$f_iy_i$
|
$f_iy_i^2$
|
60
|
2
|
-4
|
16
|
-8
|
32
|
61
|
1
|
-3
|
9
|
-3
|
9
|
62
|
12
|
-2
|
4
|
-24
|
48
|
63
|
29
|
-1
|
1
|
-29
|
29
|
64
|
25
|
0
|
0
|
0
|
0
|
65
|
12
|
1
|
1
|
12
|
12
|
66
|
10
|
2
|
4
|
20
|
40
|
67
|
4
|
3
|
9
|
12
|
36
|
68
|
5
|
4
|
16
|
20
|
80
|
|
$\sum{f_i}$
=100
|
|
|
$\sum f_iy_i$
= 0
|
$\sum f_iy_i ^2$
=286
|
$N = \sum_{i=1}^{9}{f_i} = 100 ; \sum_{i=1}^{9}{f_iy_i} = 0$
Mean,
$\overline{x} = A + \frac{1}{N}\sum_{i=1}^{n}f_iy_i\times h =64 + \frac{0}{100} = 64$
We know, Variance, $\sigma^2 = \frac{1}{N^2}\left [N\sum f_iy_i^2 - (\sum f_iy_i)^2 \right ]\times h^2$
$⇒ \sigma^2 = \frac{1}{(100)^2}\left [100(286) - (0)^2 \right ] \\ = \frac{28600}{10000} = 2.86$
We know, Standard Deviation = $\sigma = \sqrt{\text{Variance}}$
$\therefore \sigma = \sqrt{2.86} = 1.691$
Hence, Mean = 64 and Standard Deviation = 1.691
Question 7: Find the mean and variance for the following frequency distributions.
Classes
|
0-30
|
30-60
|
60-90
|
90-120
|
120-150
|
150-180
|
180-210
|
Frequencies
|
2
|
3
|
5
|
10
|
3
|
5
|
2
|
Answer:
Classes
|
Frequency
$f_i$
|
Midpoint
$x_i$
|
$f_ix_i$
|
$(x_i - \overline{x})$
|
$(x_i - \overline{x})^2$
|
$f_i(x_i - \overline{x})^2$
|
0-30
|
2
|
15
|
30
|
-92
|
8464
|
16928
|
30-60
|
3
|
45
|
135
|
-62
|
3844
|
11532
|
60-90
|
5
|
75
|
375
|
-32
|
1024
|
5120
|
90-120
|
10
|
105
|
1050
|
2
|
4
|
40
|
120-150
|
3
|
135
|
405
|
28
|
784
|
2352
|
150-180
|
5
|
165
|
825
|
58
|
3364
|
16820
|
180-210
|
2
|
195
|
390
|
88
|
7744
|
15488
|
|
$\sum{f_i}$ = N
= 30
|
|
$\sum f_ix_i$
= 3210
|
|
|
$\sum f_i(x_i - \overline{x})^2$
=68280
|
$\overline{x} = \frac{1}{N}\sum_{i=1}^{n}f_ix_i = \frac{3210}{30} = 107$
We know, Variance, $\sigma^2 = \frac{1}{N}\sum_{i=1}^{n}(x_i - \overline{x})^2$
$⇒ \sigma^2 = \frac{68280}{30} = 2276$
Hence, Mean = 107 and Variance = 2276
Question 8: Find the mean and variance for the following frequency distributions.
Classes
|
0-10
|
10-20
|
20-30
|
30-40
|
40-50
|
Frequencies
|
5
|
8
|
15
|
16
|
6
|
Answer:
Classes
|
Frequency
$f_i$
|
Mid-point
$x_i$
|
$f_ix_i$
|
$(x_i - \overline{x})$
|
$(x_i - \overline{x})^2$
|
$f_i(x_i - \overline{x})^2$
|
0-10
|
5
|
5
|
25
|
-22
|
484
|
2420
|
10-20
|
8
|
15
|
120
|
-12
|
144
|
1152
|
20-30
|
15
|
25
|
375
|
-2
|
4
|
60
|
30-40
|
16
|
35
|
560
|
8
|
64
|
1024
|
40-50
|
6
|
45
|
270
|
18
|
324
|
1944
|
|
$\sum{f_i}$ = N
= 50
|
|
$\sum f_ix_i$
= 1350
|
|
|
$\sum f_i(x_i - \overline{x})^2$
=6600
|
$\overline{x} = \frac{1}{N}\sum_{i=1}^{n}f_ix_i = \frac{1350}{50} = 27$
We know, Variance, $\sigma^2 = \frac{1}{N}\sum_{i=1}^{n}(x_i - \overline{x})^2$
$⇒ \sigma^2 = \frac{6600}{50} = 132$
Hence, Mean = 27 and Variance = 132
Question 9: Find the mean, variance, and standard deviation using the short-cut method.
Height in cms
|
70-75
|
75-80
|
80-85
|
85-90
|
90-95
|
95-100
|
100-105
|
105-110
|
110-115
|
No. of students
|
3
|
4
|
7
|
7
|
15
|
9
|
6
|
6
|
3
|
Answer:
Let the assumed mean, A = 92.5 and h = 5
Height
in cms
|
Frequency
$f_i$
|
Midpoint
$x_i$
|
${100} y_i = \frac{x_i-A}{h}$
|
$y_i^2$
|
$f_iy_i$
|
$f_iy_i^2$
|
70-75
|
3
|
72.5
|
-4
|
16
|
-12
|
48
|
75-80
|
4
|
77.5
|
-3
|
9
|
-12
|
36
|
80-85
|
7
|
82.5
|
-2
|
4
|
-14
|
28
|
85-90
|
7
|
87.5
|
-1
|
1
|
-7
|
7
|
90-95
|
15
|
92.5
|
0
|
0
|
0
|
0
|
95-100
|
9
|
97.5
|
1
|
1
|
9
|
9
|
100-105
|
6
|
102.5
|
2
|
4
|
12
|
24
|
105-110
|
6
|
107.5
|
3
|
9
|
18
|
54
|
110-115
|
3
|
112.5
|
4
|
16
|
12
|
48
|
|
$\sum{f_i}$ =N = 60
|
|
|
|
$\sum f_iy_i$
= 6
|
$\sum f_iy_i ^2$
=254
|
Mean,
$\overline{y} = A + \frac{1}{N}\sum_{i=1}^{n}f_iy_i\times h =92.5 + \frac{6}{60}\times5 = 93$
We know, Variance, $\sigma^2 = \frac{1}{N^2}\left [N\sum f_iy_i^2 - (\sum f_iy_i)^2 \right ]\times h^2$
$⇒ \sigma^2 = \frac{1}{(60)^2}\left [60(254) - (6)^2 \right ] \\ = \frac{1}{(60)^2}\left [15240 - 36 \right ] \\ = \frac{15204}{144} = 105.583$
We know, Standard Deviation = $\sigma = \sqrt{\text{Variance}}$
$\therefore \sigma = \sqrt{105.583} = 10.275$
Hence, Mean = 93, Variance = 105.583 and Standard Deviation = 10.275
Question 10: The diameters of circles (in mm) drawn in a design are given below:
Diameters
|
33-36
|
37-40
|
41-44
|
45-48
|
49-52
|
No. of circles
|
15
|
17
|
21
|
22
|
25
|
Calculate the standard deviation and mean diameter of the circles.
[Hint: First, make the data continuous by making the classes as $32.5-36.5,36.5-40.4,40.5-44.5,44.5-48.5,48.5-52.5$ and then proceed.]
Answer:
Let the assumed mean, A = 92.5 and h = 5
Diameters
|
No. of circles $f_i$
|
Midpoint
$x_i$
|
${100} y_i = \frac{x_i-A}{h}$
|
$y_i^2$
|
$f_iy_i$
|
$f_iy_i^2$
|
32.5-36.5
|
15
|
34.5
|
-2
|
4
|
-30
|
60
|
36.5-40.5
|
17
|
38.5
|
-1
|
1
|
-17
|
17
|
40.5-44.5
|
21
|
42.5
|
0
|
0
|
0
|
0
|
44.5-48.5
|
22
|
46.5
|
1
|
1
|
22
|
22
|
48.5-52.5
|
25
|
50.5
|
2
|
4
|
50
|
100
|
|
$\sum{f_i}$ =N = 100
|
|
|
|
$\sum f_iy_i$
= 25
|
$\sum f_iy_i ^2$
=199
|
Mean,
$\overline{x} = A + \frac{1}{N}\sum_{i=1}^{n}f_iy_i\times h =42.5 + \frac{25}{100}\times4 = 43.5$
We know, Variance, $\sigma^2 = \frac{1}{N^2}\left [N\sum f_iy_i^2 - (\sum f_iy_i)^2 \right ]\times h^2$
$\begin{aligned} & ⇒ \sigma^2=\frac{1}{(100)^2}\left[100(199)-(25)^2\right] \times 4^2 \\ & ⇒ \sigma^2=\frac{1}{625}[19900-625] \\ &⇒ \sigma^2 =\frac{19275}{625}=30.84\end{aligned}$
We know, Standard Deviation = $\sigma = \sqrt{\text{Variance}}$
$\therefore \sigma = \sqrt{30.84} = 5.553$
Hence, Mean = 43.5, Variance = 30.84 and Standard Deviation = 5.553
Class 10 Maths chapter 13 solutions Miscellaneous Exercise Page number: 286 Total questions: 6 |
Answer:
Given,
The mean and variance of 8 observations are 9 and 9.25, respectively
Let the remaining two observations be x and y,
Observations: 6, 7, 10, 12, 12, 13, x, y.
∴ Mean, $\overline X = \frac{6+ 7+ 10+ 12+ 12+ 13+ x+ y}{8} = 9$
60 + x + y = 72
⇒ x + y = 12 ---------(i)
Now, Variance
$= \frac{1}{n}\sum_{i=1}^8(x_i - x)^2 = 9.25$
$⇒ 9.25 = \frac{1}{8}\left[(-3)^2+ (-2)^2+ 1^2+ 3^2+ 4^2+ x^2+ y^2 -18(x+y)+ 2.9^2 \right ]$
$⇒ 9.25 = \frac{1}{8}\left[(-3)^2+ (-2)^2+ 1^2+ 3^2+ 4^2+ x^2+ y^2+ -18(12)+ 2.9^2 \right ]$ (Using (i))
$⇒ 9.25 = \frac{1}{8}\left[48+x^2+ y^2 -216+ 162 \right ] = \frac{1}{8}\left[x^2+ y^2 - 6 \right ]$
$⇒ x^2+ y^2 = 80$ -------(ii)
Squaring (i), we get,
$x^2+ y^2 +2xy= 144$ ----------(iii)
(iii) - (ii):
2xy = 64 ---------------(iv)
Now, (ii) - (iv):
$\\ x^2+ y^2 -2xy= 80-64$
$⇒ (x-y)^2 = 16$
$⇒ x-y = \pm 4$ ----------(v)
Hence, from (i) and (v):
x – y = 4 $⇒$ x = 8 and y = 4
x – y = -4 $⇒$ x = 4 and y = 8
Therefore, the remaining observations are 4 and 8. (in no order)
Answer:
Given,
The mean and variance of 7 observations are 8 and 16, respectively
Let the remaining two observations be x and y,
Observations: 2, 4, 10, 12, 14, x, y
∴ Mean, $\overline X = \frac{2+ 4+ 10+ 12+ 14+ x+ y}{7} = 8$
42 + x + y = 56
⇒ x + y = 14 -----------(i)
Now, Variance
$= \frac{1}{n}\sum_{i=1}^8(x_i - \overline x)^2 = 16$
$⇒ 16 = \frac{1}{7}\left[(-6)^2+ (-4)^2+ 2^2+ 4^2+ 6^2+ x^2+ y^2 -16(x+y)+ 2.8^2 \right ]$
$⇒16 = \frac{1}{7}\left[36+16+4+16+36+ x^2+ y^2 -16(14)+ 2(64) \right ]$ (Using (i))
$⇒ 16 = \frac{1}{7}\left[108+x^2+ y^2 -96 \right ] = \frac{1}{7}\left[x^2+ y^2 + 12\right ]$
$⇒ x^2+ y^2 = 112- 12 =100$ ----------(ii)
Squaring (i), we get,
$x^2+ y^2 +2xy= 196$ --------(iii)
(iii) - (ii) :
2xy = 96 --------------(iv)
Now, (ii) - (iv):
$ x^2+ y^2 -2xy= 100-96$
$⇒(x-y)^2 = 4$
$⇒ x-y = \pm 2$ ----------(v)
Hence, From (i) and (v):
x – y = 2 $⇒$ x = 8 and y = 6
x – y = -2 $⇒$ x = 6 and y = 8
Therefore, the remaining observations are 6 and 8. (in no order)
Answer:
Given,
Mean = 8 and Standard deviation = 4
Let the observations be $x_1, x_2, x_3, x_4, x_5\ and\ x_6$
Mean, $\overline x = \frac{x_1+ x_2+ x_3+ x_4+ x_5+ x_6}{6} = 8$
Now, Let $y_i$ be the rating observations if each observation is multiplied by 3:
$\\ \overline y_i = 3\overline x_i $
$⇒ \overline x_i = \frac{\overline y_i}{3}$
New mean, $\overline y = \frac{y_1+ y_2+ y_3+ y_4+ y_5+ y_6}{6}$
$= 3\left [\frac{x_1+ x_2+ x_3+ x_4+ x_5+ x_6}{6} \right] =3\times 8$
= 24
We know that,
Standard Deviation = $\sigma = \sqrt{\text{Variance}}$
${100} =\sqrt{ \frac{1}{n}\sum_{i=1}^n(x_i - \overline x)^2}$
$ 4^2=\frac{1}{6}\sum_{i=1}^6(x_i - \overline x)^2 $
$⇒ \sum_{i=1}^6(x_i - \overline x)^2 = 6\times16 = 96$ ----------(i)
Now, Substituting the values of $x_i\ and\ \overline x$ in (i):
$⇒ \sum_{i=1}^6(\frac{y_i}{3} - \frac{\overline y}{3})^2 = 96 $
$⇒ \sum_{i=1}^6(y_i - \overline y)^2 = 96\times9 =864$
Hence, the variance of the new observations = $\frac{1}{6}\times864 = 144$
Therefore, Standard Deviation = $\sigma = \sqrt{\text{Variance}}$ = $\sqrt{144}$ = 12
Answer:
Given, Mean = $\small \bar {x}$ and variance = $\small \sigma^2$
Now, Let $y_i$ be the resulting observations if each observation is multiplied by a:
$\\ \overline y_i = a\overline x_i $
$⇒ \overline x_i = \frac{\overline y_i}{a}$
$\overline y =\frac{1}{n}\sum_{i=1}^ny_i = \frac{1}{n}\sum_{i=1}^nax_i$
$\overline y = a\left [\frac{1}{n}\sum_{i=1}^nx_i \right] = a\overline x$
Hence the mean of the new observations $\small ax_1,ax_2,ax_3,....,ax_n$ is $\small a\bar{x}$
We know,
${100} \sigma^2=\frac{1}{n}\sum_{i=1}^n(x_i - \overline x)^2$
Now, Substituting the values of $x_i\ and\ \overline x$ :
$\\ \implies \sigma^2= \frac{1}{n}\sum_{i=1}^n(\frac{y_i}{a} - \frac{\overline y}{a})^2 $
$⇒ a^2\sigma^2= \frac{1}{n}\sum_{i=1}^n(y_i - \overline y)^2$
Hence the variance of the new observations $\small ax_1,ax_2,ax_3,....,ax_n$ is $a^2\sigma^2$
Hence, it is proven.
(i) If the wrong item is omitted.
(ii) If it is replaced by $\small 12.$
Answer(i):
Given,
Number of observations, n = 20
Also, Incorrect mean = 10
And, Incorrect standard deviation = 2
$\overline x =\frac{1}{n}\sum_{i=1}^nx_i$
$⇒ 10 =\frac{1}{20}\sum_{i=1}^{20}x_i$
$⇒ \sum_{i=1}^{20}x_i = 200$
Thus, the incorrect sum = 200
Hence, correct sum of observations = 200 – 8 = 192
Therefore, Correct Mean = $\frac{\text{(Correct Sum)}}{19}$
$=\frac{192}{19}$
$= 10.1$
Now, Standard Deviation,
$\sigma =\sqrt{\frac{1}{n}\sum_{i=1}^nx_i ^2 - (\frac{1}{n}\sum_{i=1}^n x)^2}$
$⇒ 2^2 =\frac{1}{n}\sum_{i=1}^nx_i ^2 - (\overline x)^2 $
$⇒ \frac{1}{n}\sum_{i=1}^nx_i ^2 = 4 + (\overline x)^2 $
$⇒ \frac{1}{20}\sum_{i=1}^nx_i ^2 = 4 + 100 = 104 $
$⇒ \sum_{i=1}^nx_i ^2 = 2080$ ,which is the incorrect sum.
Thus, New sum = Old sum - (8 × 8)
= 2080 – 64
= 2016
Hence, Correct Standard Deviation =
$\sigma' =\sqrt{\frac{1}{n'}\left (\sum_{i=1}^nx_i ^2 \right )' - (\overline x')^2} = \sqrt{\frac{2016}{19} - (10.1)^2}$
$⇒\sigma'= \sqrt{106.1 - 102.01} = \sqrt{4.09}=2.02$
Answer(ii):
Given,
Number of observations, n = 20
Also, Incorrect mean = 10
And, Incorrect standard deviation = 2
$\overline x =\frac{1}{n}\sum_{i=1}^nx_i$
$⇒ 10 =\frac{1}{20}\sum_{i=1}^{20}x_i$
$⇒ \sum_{i=1}^{20}x_i = 200$
Thus, the incorrect sum = 200
Hence, correct sum of observations = 200 – 8 + 12 = 204
Therefore, Correct Mean = $\frac{\text{(Correct Sum)}}{20}=\frac{204}{20}=10.2$
Now, Standard Deviation,
$\sigma =\sqrt{\frac{1}{n}\sum_{i=1}^nx_i ^2 - (\frac{1}{n}\sum_{i=1}^n x)^2}$
$⇒2^2 =\frac{1}{n}\sum_{i=1}^nx_i ^2 - (\overline x)^2 $
$⇒ \frac{1}{n}\sum_{i=1}^nx_i ^2 = 4 + (\overline x)^2 $
$⇒ \frac{1}{20}\sum_{i=1}^nx_i ^2 = 4 + 100 = 104 $
$⇒ \sum_{i=1}^nx_i ^2 = 2080$ ,which is the incorrect sum.
Thus, New sum = Old sum - (8 × 8) + (12 × 12)
= 2080 – 64 + 144
= 2160
Hence, Correct Standard Deviation =
$\sigma' =\sqrt{\frac{1}{n}\left (\sum_{i=1}^nx_i ^2 \right )' - (\overline x')^2} = \sqrt{\frac{2160}{20} - (10.2)^2}$
$= \sqrt{108 - 104.04} = \sqrt{3.96}=1.98$
Answer:
Given,
Initial Number of observations, n = 100
$\overline x =\frac{1}{n}\sum_{i=1}^nx_i$
$⇒20 =\frac{1}{100}\sum_{i=1}^{100}x_i$
$⇒ \sum_{i=1}^{100}x_i = 2000$
Thus, incorrect sum = 2000
Hence, New sum of observations $= 2000 - 21-21-18 = 1940 $
New number of observations, n' $= 100-3 =97$
Therefore, New Mean = $\frac{\text{(New Sum)}}{100}$
$=\frac{1940}{97}$
= 20
Now, Standard Deviation,
$\sigma =\sqrt{\frac{1}{n}\sum_{i=1}^nx_i ^2 - (\frac{1}{n}\sum_{i=1}^n x)^2}$
$⇒ 3^2 =\frac{1}{n}\sum_{i=1}^nx_i ^2 - (\overline x)^2 $
$⇒ \frac{1}{n}\sum_{i=1}^nx_i ^2 = 9 + (\overline x)^2$
$⇒ \frac{1}{100}\sum_{i=1}^nx_i ^2 = 9 + 400 = 409 $
$⇒ \sum_{i=1}^nx_i ^2 = 40900$, which is the incorrect sum.
Thus, New sum = Old (Incorrect) sum - (21 × 21) - (21 × 21) - (18 × 18)
= 40900 - 441 - 441 - 324
= 39694
Hence, Correct Standard Deviation =
$\sigma' =\sqrt{\frac{1}{n'}\left (\sum_{i=1}^nx_i ^2 \right )' - (\overline x')^2} = \sqrt{\frac{39694}{97} - (20)^2}$
$⇒\sigma'= \sqrt{108 - 104.04} = \sqrt{3.96}=3.036$
Also Read,
Question: Let $\mathrm{a}, \mathrm{b}, \mathrm{c} \in \mathrm{N}$ and $\mathrm{a}<\mathrm{b}<\mathrm{c}$. Let the mean, the mean deviation about the mean and the variance of the 5 observations $9,25, \mathrm{a}, \mathrm{b}, \mathrm{c}$ be 18,4 and $\frac{136}{5}$, respectively. Then $2 \mathrm{a}+\mathrm{b}-\mathrm{c}$ is equal to _________.
Solution:
$ a, b, c \in N \quad a<b<c $
$ \bar{x}=\text { mean }=\frac{9+25+a+b+c}{5}=18 $
$ a+b+c=56 $
$\text {Mean deviation }=\frac{\sum\left|x_i-\bar{x}\right|}{n}=4 $
$ =9+7+|18-a|+|18-b|+|18-c|=20 $
$ =|18-a|+|18-b|+|18-c|=4 $
$ \text {Variance }=\frac{\sum\left|x_i-\bar{x}\right|^2}{n}=\frac{136}{5} $
$ =81+49+|18-a|^2+|18-b|^2+|18-c|^2=136 $
$ =(18-a)^2+(18-b)^2+(18-c)^2=6 $
$ \text {Possible values }(18-a)^2=1, \quad(18-b)^2=1, \quad(18-c)^2=4 $
Since $a<b<c$
$⇒ 18-a=1, \quad 18-b=-1, \quad 18-c=-2 $
$ \text {So, } \quad \mathrm{a}=17, \quad b=19, \quad c= 20 $
Now, $2 a+b-c= 34+19-20=33$
Hence, the correct answer is 33.
Given below are the topics discussed in the NCERT Solutions for class 11, chapter 13, Statistics:
Measure of Dispersion: Dispersion measures the degree of variation in the values of a variable. It quantifies how scattered observations are around the central value in a distribution.
Range: Range is the simplest measure of dispersion. It is defined as the difference between the largest and smallest observations in a distribution.
Range of distribution = Largest observation – Smallest observation
Mean Deviation:
Variance: Variance is the average of the squared deviations from the mean $\overline{x}$. If x₁, x₂, …, xₙ are n observations with mean $\overline{x}$, the variance denoted by σ2 is calculated as:
Standard Deviation: Standard deviation, denoted as σ, is the square root of the variance σ2. If σ2 is the variance, then the standard deviation is given by:
For a discrete frequency distribution with values xᵢ, frequencies fᵢ, mean $\overline{x}$, and total frequency N, the standard deviation is calculated as:
Coefficient of Variation: The coefficient of variation (CV) is used to compare two or more frequency distributions.
It is defined as: $\mathrm{CV}=\frac{\text { Standard Deviation }}{\text { Mean }} \times 100$
Some of the strategies to be used by the students to approach Statistics problems are:
Here is a comparison list of the concepts in Statistics that are covered in JEE and NCERT, to help students understand what extra they need to study beyond the NCERT for JEE:
Concepts Name | JEE | NCERT |
Measures of Dispersion | ✅ | ✅ |
Dispersion (Variance and Standard Deviation) | ✅ | ✅ |
Representation of Data | ✅ | ❌ |
Central Tendency | ✅ | ✅ |
Coefficients of Dispersion | ✅ | ❌ |
Some Important Points Regarding Statistics | ✅ | ❌ |
Given below is the chapter-wise list of the NCERT Class 11 Maths solutions with their respective links:
Also Read,
Given below are some useful links for NCERT books and the NCERT syllabus for class 10:
Here are the subject-wise links for the NCERT solutions of class 10:
The statistics chapter in class 11 Covers many important concepts.
Strengthening basic concepts is the key to understanding any subject easily. Here are some easier ways to learn statistics.
For normal school exams and basic board-level exams, the given NCERT solutions are more than enough to score high marks. These solutions:
However, for higher exams, students need to check other books like RD Sharma and RS Aggarwal for thorough learning.
There are three exercises in NCERT Chapter 13 of class 11.
Variance | Standard Deviation |
1. Variance is the average of the squared deviations from the mean. | 1. Standard deviation is the square root of the variance. |
2. Variance is denoted as σ2(Sigma2). | 2. Standard deviation is denoted as σ(Sigma). |
3. The unit of variance is the square of the original unit. | 3. The unit of Standard deviation is the same as the original unit. |
4. It measures the dispersion of a dataset. | 4. It measures the spread of the data from its mean. |
Take Aakash iACST and get instant scholarship on coaching programs.
This ebook serves as a valuable study guide for NEET 2025 exam.
This e-book offers NEET PYQ and serves as an indispensable NEET study material.
As per latest syllabus. Physics formulas, equations, & laws of class 11 & 12th chapters
As per latest syllabus. Chemistry formulas, equations, & laws of class 11 & 12th chapters
As per latest 2024 syllabus. Study 40% syllabus and score upto 100% marks in JEE