NCERT Solutions for Miscellaneous Exercise Chapter 15 Class 11 - Statistics

# NCERT Solutions for Miscellaneous Exercise Chapter 15 Class 11 - Statistics

Edited By Sumit Saini | Updated on Jul 18, 2022 12:11 PM IST

NCERT solutions for Class 11 Maths chapter 15 miscellaneous exercise has questions mainly on the concepts which have been discussed in the previous exercises like mean and standard deviation, variability and consistency etc. NCERT book Class 11 Maths chapter 15 miscellaneous exercise provides questions which can be helpful for the revision purpose as well. Class 11 Maths chapter 15 miscellaneous exercise is a good source to enhance one's marks in Boards as well as competitive examinations.

Similarly, Many concepts will be used simultaneously in a question which can help recall previously read exercises. Below provided is the Class 11 Maths chapter 15 miscellaneous exercise solutions with other exercises as well. Students can refer to these for more practice in this chapter.

## Statistics Class 11 Chapter 15 -Miscellaneous Exercise

Given,

The mean and variance of 8 observations are 9 and 9.25, respectively

Let the remaining two observations be x and y,

Observations: 6, 7, 10, 12, 12, 13, x, y.

∴ Mean, $\overline X = \frac{6+ 7+ 10+ 12+ 12+ 13+ x+ y}{8} = 9$

60 + x + y = 72

x + y = 12 -(i)

Now, Variance

$\dpi{100} = \frac{1}{n}\sum_{i=1}^8(x_i - x)^2 = 9.25$

$\dpi{100} \implies 9.25 = \frac{1}{8}\left[(-3)^2+ (-2)^2+ 1^2+ 3^2+ 4^2+ x^2+ y^2 -18(x+y)+ 2.9^2 \right ]$

$\dpi{100} \implies 9.25 = \frac{1}{8}\left[(-3)^2+ (-2)^2+ 1^2+ 3^2+ 4^2+ x^2+ y^2+ -18(12)+ 2.9^2 \right ]$ (Using (i))

$\dpi{100} \implies 9.25 = \frac{1}{8}\left[48+x^2+ y^2 -216+ 162 \right ] = \frac{1}{8}\left[x^2+ y^2 - 6 \right ]$

$\dpi{100} \implies x^2+ y^2 = 80$ -(ii)

Squaring (i), we get

$\dpi{100} x^2+ y^2 +2xy= 144$ (iii)

(iii) - (ii) :

2xy = 64 (iv)

Now, (ii) - (iv):

$\dpi{100} \\ x^2+ y^2 -2xy= 80-64 \\ \implies (x-y)^2 = 16 \\ \implies x-y = \pm 4$ -(v)

Hence, From (i) and (v):

x – y = 4 $\dpi{100} \implies$ x = 8 and y = 4

x – y = -4 $\dpi{100} \implies$ x = 4 and y = 8

Therefore, The remaining observations are 4 and 8. (in no order)

Given,

The mean and variance of 7 observations are 8 and 16, respectively

Let the remaining two observations be x and y,

Observations: 2, 4, 10, 12, 14, x, y

∴ Mean, $\overline X = \frac{2+ 4+ 10+ 12+ 14+ x+ y}{7} = 8$

42 + x + y = 56

x + y = 14 -(i)

Now, Variance

$\dpi{100} = \frac{1}{n}\sum_{i=1}^8(x_i - \overline x)^2 = 16$

$\dpi{100} \implies 16 = \frac{1}{7}\left[(-6)^2+ (-4)^2+ 2^2+ 4^2+ 6^2+ x^2+ y^2 -16(x+y)+ 2.8^2 \right ]$

$\dpi{100} \implies 16 = \frac{1}{7}\left[36+16+4+16+36+ x^2+ y^2 -16(14)+ 2(64) \right ]$ (Using (i))

$\dpi{100} \implies 16 = \frac{1}{7}\left[108+x^2+ y^2 -96 \right ] = \frac{1}{7}\left[x^2+ y^2 + 12\right ]$

$\dpi{100} \implies x^2+ y^2 = 112- 12 =100$ -(ii)

Squaring (i), we get

$\dpi{100} x^2+ y^2 +2xy= 196$ (iii)

(iii) - (ii) :

2xy = 96 (iv)

Now, (ii) - (iv):

$\dpi{100} \\ x^2+ y^2 -2xy= 100-96 \\ \implies (x-y)^2 = 4 \\ \implies x-y = \pm 2$ -(v)

Hence, From (i) and (v):

x – y = 2 $\dpi{100} \implies$ x = 8 and y = 6

x – y = -2 $\dpi{100} \implies$ x = 6 and y = 8

Therefore, The remaining observations are 6 and 8. (in no order)

Given,

Mean = 8 and Standard deviation = 4

Let the observations be $x_1, x_2, x_3, x_4, x_5\ and\ x_6$

Mean, $\overline x = \frac{x_1+ x_2+ x_3+ x_4+ x_5+ x_6}{6} = 8$

Now, Let $y_i$ be the the resulting observations if each observation is multiplied by 3:

$\\ \overline y_i = 3\overline x_i \\ \implies \overline x_i = \frac{\overline y_i}{3}$

New mean, $\overline y = \frac{y_1+ y_2+ y_3+ y_4+ y_5+ y_6}{6}$

$= 3\left [\frac{x_1+ x_2+ x_3+ x_4+ x_5+ x_6}{6} \right] =3\times 8$

= 24

We know that,

Standard Deviation = $\sigma = \sqrt{Variance}$

$\dpi{100} =\sqrt{ \frac{1}{n}\sum_{i=1}^n(x_i - \overline x)^2}$

$\dpi{100}\\ \implies 4^2=\frac{1}{6}\sum_{i=1}^6(x_i - \overline x)^2 \\ \implies \sum_{i=1}^6(x_i - \overline x)^2 = 6\times16 = 96$ -(i)

Now, Substituting the values of $x_i\ and\ \overline x$ in (i):

$\dpi{100} \\ \implies \sum_{i=1}^6(\frac{y_i}{3} - \frac{\overline y}{3})^2 = 96 \\ \implies \sum_{i=1}^6(y_i - \overline y)^2 = 96\times9 =864$

Hence, the variance of the new observations = $\frac{1}{6}\times864 = 144$

Therefore, Standard Deviation = $\sigma = \sqrt{Variance}$ = $\sqrt{144}$ = 12

Given, Mean = $\small \bar {x}$ and variance = $\small \sigma^2$

Now, Let $y_i$ be the the resulting observations if each observation is multiplied by a:

$\\ \overline y_i = a\overline x_i \\ \implies \overline x_i = \frac{\overline y_i}{a}$

$\dpi{100} \overline y =\frac{1}{n}\sum_{i=1}^ny_i = \frac{1}{n}\sum_{i=1}^nax_i$

$\dpi{100} \overline y = a\left [\frac{1}{n}\sum_{i=1}^nx_i \right] = a\overline x$

Hence the mean of the new observations $\small ax_1,ax_2,ax_3,....,ax_n$ is $\small a\bar{x}$

We know,

$\dpi{100} \sigma^2=\frac{1}{n}\sum_{i=1}^n(x_i - \overline x)^2$

Now, Substituting the values of $x_i\ and\ \overline x$ :

$\dpi{100} \\ \implies \sigma^2= \frac{1}{n}\sum_{i=1}^n(\frac{y_i}{a} - \frac{\overline y}{a})^2 \\ \implies a^2\sigma^2= \frac{1}{n}\sum_{i=1}^n(y_i - \overline y)^2$

Hence the variance of the new observations $\small ax_1,ax_2,ax_3,....,ax_n$ is $\dpi{100} a^2\sigma^2$

Hence proved.

If wrong item is omitted.

Given,

Number of observations, n = 20

Also, Incorrect mean = 10

And, Incorrect standard deviation = 2

$\dpi{100} \overline x =\frac{1}{n}\sum_{i=1}^nx_i$

$\dpi{100} \implies 10 =\frac{1}{20}\sum_{i=1}^{20}x_i$ $\dpi{100} \implies \sum_{i=1}^{20}x_i = 200$

Thus, incorrect sum = 200

Hence, correct sum of observations = 200 – 8 = 192

Therefore, Correct Mean = (Correct Sum)/19

$\dpi{100} =\frac{192}{19}$

= 10.1

Now, Standard Deviation,

$\dpi{100} \sigma =\sqrt{\frac{1}{n}\sum_{i=1}^nx_i ^2 - (\frac{1}{n}\sum_{i=1}^n x)^2}$

$\dpi{100} \\ \implies 2^2 =\frac{1}{n}\sum_{i=1}^nx_i ^2 - (\overline x)^2 \\ \implies \frac{1}{n}\sum_{i=1}^nx_i ^2 = 4 + (\overline x)^2 \\ \implies \frac{1}{20}\sum_{i=1}^nx_i ^2 = 4 + 100 = 104 \\ \implies \sum_{i=1}^nx_i ^2 = 2080$ ,which is the incorrect sum.

Thus, New sum = Old sum - (8x8)

= 2080 – 64

= 2016

Hence, Correct Standard Deviation =

$\dpi{100} \sigma' =\sqrt{\frac{1}{n'}\left (\sum_{i=1}^nx_i ^2 \right )' - (\overline x')^2} = \sqrt{\frac{2016}{19} - (10.1)^2}$

$\dpi{100} = \sqrt{106.1 - 102.01} = \sqrt{4.09}$

=2.02

If it is replaced by $\small 12.$

Given,

Number of observations, n = 20

Also, Incorrect mean = 10

And, Incorrect standard deviation = 2

$\dpi{100} \overline x =\frac{1}{n}\sum_{i=1}^nx_i$

$\dpi{100} \implies 10 =\frac{1}{20}\sum_{i=1}^{20}x_i$ $\dpi{100} \implies \sum_{i=1}^{20}x_i = 200$

Thus, incorrect sum = 200

Hence, correct sum of observations = 200 – 8 + 12 = 204

Therefore, Correct Mean = (Correct Sum)/20

$\dpi{100} =\frac{204}{20}$

= 10.2

Now, Standard Deviation,

$\dpi{100} \sigma =\sqrt{\frac{1}{n}\sum_{i=1}^nx_i ^2 - (\frac{1}{n}\sum_{i=1}^n x)^2}$

$\dpi{100} \\ \implies 2^2 =\frac{1}{n}\sum_{i=1}^nx_i ^2 - (\overline x)^2 \\ \implies \frac{1}{n}\sum_{i=1}^nx_i ^2 = 4 + (\overline x)^2 \\ \implies \frac{1}{20}\sum_{i=1}^nx_i ^2 = 4 + 100 = 104 \\ \implies \sum_{i=1}^nx_i ^2 = 2080$ ,which is the incorrect sum.

Thus, New sum = Old sum - (8x8) + (12x12)

= 2080 – 64 + 144

= 2160

Hence, Correct Standard Deviation =

$\dpi{100} \sigma' =\sqrt{\frac{1}{n}\left (\sum_{i=1}^nx_i ^2 \right )' - (\overline x')^2} = \sqrt{\frac{2160}{20} - (10.2)^2}$

$\dpi{100} = \sqrt{108 - 104.04} = \sqrt{3.96}$

= 1.98

 Subject Mathematics Physics Chemistry Mean Standard deviation

Which of the three subjects shows highest variability in marks and which shows the lowest?

Given,

Standard deviation of physics = 15

Standard deviation of chemistry = 20

Standard deviation of mathematics = 12

We know ,

C.V. $= \frac{Standard\ Deviation}{Mean}\times 100$

The subject with greater C.V will be more variable than others.

$C.V. _P= \frac{15}{32}\times 100 = 46.87$

$C.V. _C= \frac{20}{40.9}\times 100 = 48.89$

$C.V. _M= \frac{12}{42}\times 100 = 28.57$

Hence, Mathematics has lowest variability and Chemistry has highest variability.

Given,

Initial Number of observations, n = 100

$\dpi{100} \overline x =\frac{1}{n}\sum_{i=1}^nx_i$

$\dpi{100} \implies 20 =\frac{1}{100}\sum_{i=1}^{100}x_i$ $\dpi{100} \implies \sum_{i=1}^{100}x_i = 2000$

Thus, incorrect sum = 2000

Hence, New sum of observations = 2000 - 21-21-18 = 1940

New number of observation, n' = 100-3 =97

Therefore, New Mean = New Sum)/100

$\dpi{100} =\frac{1940}{97}$

= 20

Now, Standard Deviation,

$\dpi{100} \sigma =\sqrt{\frac{1}{n}\sum_{i=1}^nx_i ^2 - (\frac{1}{n}\sum_{i=1}^n x)^2}$

$\dpi{100} \\ \implies 3^2 =\frac{1}{n}\sum_{i=1}^nx_i ^2 - (\overline x)^2 \\ \implies \frac{1}{n}\sum_{i=1}^nx_i ^2 = 9 + (\overline x)^2 \\ \implies \frac{1}{100}\sum_{i=1}^nx_i ^2 = 9 + 400 = 409 \\ \implies \sum_{i=1}^nx_i ^2 = 40900$ ,which is the incorrect sum.

Thus, New sum = Old (Incorrect) sum - (21x21) - (21x21) - (18x18)

= 40900 - 441 - 441 - 324

= 39694

Hence, Correct Standard Deviation =

$\dpi{100} \sigma' =\sqrt{\frac{1}{n'}\left (\sum_{i=1}^nx_i ^2 \right )' - (\overline x')^2} = \sqrt{\frac{39694}{97} - (20)^2}$

$\dpi{100} = \sqrt{108 - 104.04} = \sqrt{3.96}$

= 3.036

## More About NCERT Solutions for Class 11 Maths Chapter 15 Miscellaneous Exercise

Miscellaneous exercise chapter 15 Class 11 chapter Statistics Is a good source for revision purposes specially and to check one’s level of understanding of this chapter as most of the questions are using multiple concepts. Class 11 Maths chapter 15 miscellaneous solutions mainly has 7 questions and it can take around 4-5 hours to complete the exercise. Hence, NCERT solutions for Class 11 Maths chapter 15 miscellaneous exercise is one stop solution for scoring better marks in the examination.

## Benefits of NCERT Solutions for Class 11 Maths Chapter 15 Miscellaneous Exercises

• The Class 11 Maths chapter 15 exercise has a set of good questions which must be practiced before the examination.

• Class 11 Maths chapter 15 miscellaneous exercises provides holistic understanding of the whole chapter as most of the concepts are used in this exercise.

• These Class 11 Maths chapter 15 miscellaneous exercises is very rewarding from marks point of view in the examination.

Also see-

## NCERT Solutions of Class 11 Subject Wise

JEE Main Highest Scoring Chapters & Topics
Just Study 40% Syllabus and Score upto 100%

## Subject Wise NCERT Exemplar Solutions

### Frequently Asked Question (FAQs)

1. How many questions are there in Miscellaneous exercise chapter 15 ?

There are total 7 questions and some questions have subparts as well

2. What is the use of this chapter statistics in real life ?

Statistics can be used to analyse the given data in order to understand it in a better way.

3. Are questions repeated in the examination from this chapter in the board examination ?

Yes, Sometimes in the Board exam the questions are repeated.

4. What is the level of difficulty of questions asked from this chapter ?

Moderate to difficult level of questions are provided in  this chapter.

5. Can one skip Miscellaneous exercise if previous exercises are done properly ?

No, as it has some good questions, miscellaneous exercise must be done.. It also helps in revising the earlier concepts.

## Upcoming School Exams

#### National Means Cum-Merit Scholarship

Application Date:01 August,2024 - 16 September,2024

#### National Rural Talent Scholarship Examination

Application Date:05 September,2024 - 20 September,2024

#### International General Knowledge Olympiad

Exam Date:19 September,2024 - 19 September,2024

#### Unified Cyber Olympiad

Exam Date:20 September,2024 - 20 September,2024

#### National Institute of Open Schooling 12th Examination

Exam Date:20 September,2024 - 07 October,2024

Get answers from students and experts

A block of mass 0.50 kg is moving with a speed of 2.00 ms-1 on a smooth surface. It strikes another mass of 1.00 kg and then they move together as a single body. The energy loss during the collision is

 Option 1) Option 2) Option 3) Option 4)

A person trying to lose weight by burning fat lifts a mass of 10 kg upto a height of 1 m 1000 times.  Assume that the potential energy lost each time he lowers the mass is dissipated.  How much fat will he use up considering the work done only when the weight is lifted up ?  Fat supplies 3.8×107 J of energy per kg which is converted to mechanical energy with a 20% efficiency rate.  Take g = 9.8 ms−2 :

 Option 1) 2.45×10−3 kg Option 2)  6.45×10−3 kg Option 3)  9.89×10−3 kg Option 4) 12.89×10−3 kg

An athlete in the olympic games covers a distance of 100 m in 10 s. His kinetic energy can be estimated to be in the range

 Option 1) Option 2) Option 3) Option 4)

A particle is projected at 600   to the horizontal with a kinetic energy . The kinetic energy at the highest point

 Option 1) Option 2) Option 3) Option 4)

In the reaction,

 Option 1)   at STP  is produced for every mole   consumed Option 2)   is consumed for ever      produced Option 3) is produced regardless of temperature and pressure for every mole Al that reacts Option 4) at STP is produced for every mole Al that reacts .

How many moles of magnesium phosphate, will contain 0.25 mole of oxygen atoms?

 Option 1) 0.02 Option 2) 3.125 × 10-2 Option 3) 1.25 × 10-2 Option 4) 2.5 × 10-2

If we consider that 1/6, in place of 1/12, mass of carbon atom is taken to be the relative atomic mass unit, the mass of one mole of a substance will

 Option 1) decrease twice Option 2) increase two fold Option 3) remain unchanged Option 4) be a function of the molecular mass of the substance.

With increase of temperature, which of these changes?

 Option 1) Molality Option 2) Weight fraction of solute Option 3) Fraction of solute present in water Option 4) Mole fraction.

Number of atoms in 558.5 gram Fe (at. wt.of Fe = 55.85 g mol-1) is

 Option 1) twice that in 60 g carbon Option 2) 6.023 × 1022 Option 3) half that in 8 g He Option 4) 558.5 × 6.023 × 1023

A pulley of radius 2 m is rotated about its axis by a force F = (20t - 5t2) newton (where t is measured in seconds) applied tangentially. If the moment of inertia of the pulley about its axis of rotation is 10 kg m2 , the number of rotations made by the pulley before its direction of motion if reversed, is

 Option 1) less than 3 Option 2) more than 3 but less than 6 Option 3) more than 6 but less than 9 Option 4) more than 9