Careers360 Logo
NCERT Solutions for Class 11 Maths Chapter 6 Permutation and Combinations

NCERT Solutions for Class 11 Maths Chapter 6 Permutation and Combinations

Edited By Komal Miglani | Updated on May 13, 2025 08:47 PM IST

Think about how many ways you can arrange your books on your table or the bookshelf. Now, imagine how many ways you can select 2 members for your team out of 5 friends. These real-world problems can easily be solved by permutations and combinations. In mathematics, permutations deal with the arrangements where the order of the elements matters, while combinations are all about selections where order doesn't matter. The chapter on permutations and combinations in class 12 mathematics contains the fundamental principle of counting, factorial notation, permutation under restrictions, and combination with some constraints. Understanding these concepts will enhance the problem-solving ability of the students in many real-world applications. NCERT solutions for various subjects and classes can be downloaded from the NCERT Solutions.

This Story also Contains
  1. Permutation and Combinations Class 11 Questions And Answers PDF Free Download
  2. Permutation and Combinations Class 11 Solutions - Important Formulae
  3. Permutation and Combinations Class 11 NCERT Solutions (Exercise)
  4. Class 11 Maths NCERT Chapter 6: Extra Question
  5. Approach to Solve Questions of Permutations and Combinations Class 11
  6. What Extra Should Students Study Beyond NCERT for JEE?
  7. NCERT solutions for class 11 Maths: Chapter-Wise
NCERT Solutions for Class 11 Maths Chapter 6 Permutation and Combinations
NCERT Solutions for Class 11 Maths Chapter 6 Permutation and Combinations

This article on NCERT solutions for class 11 Maths Chapter 6 Permutations and Combinations offers clear and step-by-step solutions for the exercise problems given in the ncert book. It covers all the important Class 11 Maths Chapter 6 question answers. Furthermore, these solutions are made by the Subject Matter Experts according to the latest CBSE syllabus, ensuring that students can grasp the basic concepts effectively. NCERT solutions for class 11 maths and other subjects can be downloaded from the NCERT Solutions for Class 11.

Permutation and Combinations Class 11 Questions And Answers PDF Free Download

Students who wish to access the Class 11 Maths Chapter 6 NCERT Solutions can click on the given below link to download the complete solution in PDF.

Download PDF

Permutation and Combinations Class 11 Solutions - Important Formulae

Factorial:

Factorial is the continued product of the first n natural numbers and is denoted by n!.

The formula for factorial is n!=n(n1)(n2)3×2×1.

Special cases:

  • 0!=1
  • 1!=1

Permutations:

Permutations refer to the various arrangements that can be constructed from a set of things.

The number of arrangements of n objects taken r at a time (where 0 < r ≤ n) is denoted by nPr.

The formula for permutations is P(n,r)=n!(nr)!

For circular permutation, we use the formula (n1)! to determine the number of ways to arrange n objects in a circle.

Theorem 1: The number of permutations of n different objects taken r at a time, where 0<rn and the objects do not repeat is n(n1)(n2)(nr+1), which is denoted by nPr.

Theorem 2: The number of permutations of n different objects taken r at a time, where repetition is allowed, is nr.

Theorem 3: The number of permutations of n objects, where p objects are of the same kind and rest are all different =n!p!.

Theorem 4: When dealing with permutations of n objects, where p1 is of one kind, p2 is of the second kind, and so on (such that p1 + p2 + p3 + … + pk = n), the formula for permutations is n!p1!p2!pk!.

Combinations:

Combinations are selections formed by taking some or all of several objects, regardless of their arrangement.

The number of r objects chosen from a set of n objects is indicated by nCr.

The formula for combinations is nCr = n! / (r!(n−r)!).

Relation Between Permutations and Combinations:

The relationship between permutations and combinations is given by two theorems:

  • P(n,r)=C(n,r)×r! when 0 < r ≤ n.
  • C(n,r)=C(n1,r1)+C(n1,r).
NEET/JEE Offline Coaching
Get up to 90% Scholarship on your NEET/JEE preparation from India’s Leading Coaching Institutes like Aakash, ALLEN, Sri Chaitanya & Others.
Apply Now

Binomial theorem: gives expansion of (a+b)n.

(a+b)n=r=0nC(n,r)anrbr.

Theorem 1: nPr=nCrr!,0<rn.

Theorem 2: nCr+nCr1=n+1Cr.

Permutation and Combinations Class 11 NCERT Solutions (Exercise)

Permutation and Combinations class 11 questions and answers: Exercise: 6.1
Page number: 104
Total Questions: 6

Question 1: How many 3-digit numbers can be formed from the digits 1, 2, 3, 4, and 5 assuming that
(i) repetition of the digits is allowed?

(ii) repetition of the digits is not allowed?

Answer:

(i) The five digits are 1, 2, 3, 4 and 5

As we know repetition of the digits is allowed,

so, the unit place can be filled by any of five digits.

Similarly, tens and hundreds of digits can also be filled by any of five digits.

Number of 3-digit numbers can be formed when repetition is allowed =5×5×5=125

(ii) The five digits are 1, 2, 3, 4 and 5

As we know that repetition of the digits is not allowed,

so, the unit place can be filled by any of five digits.

Tens place can be filled with any of the remaining four digits.

Hundreds of places can be filled with any of the remaining three digits.

Number of 3-digit numbers can be formed when repetition is not allowed =5×4×3=60

Question 2: How many 3-digit even numbers can be formed from the digits 1, 2, 3, 4, 5, 6 if the digits can be repeated?

Answer:

The six digits are 1, 2, 3, 4, 5 and 6

As we know repetition of the digits is allowed,

so, the unit place can be filled by any of even digits i.e. 2, 4, 6

Similarly, tens and hundreds of digits can also be filled by any of six digits.

Number of 3-digit even numbers can be formed =3×6×6=108

Question 3: How many 4-letter codes can be formed using the first 10 letters of the English alphabet, if no letter can be repeated?

Answer:

There are 10 letters of the English alphabet.

As we know repetition of the letters is not allowed,

so, the first place can be filled by any of the 10 letters.

The second place can be filled with any of the remaining 9 letters.

The third place can be filled with any of the remaining 8 letters.

The fourth place can be filled with any of the remaining 7 letters.

Number of 4-letter code can be formed when the repetition of letters is not allowed =10×9×8×7=5040

Hence, 5040 4-letter codes can be formed using the first 10 letters of the English alphabet, if no letter can be repeated.

Question 4: How many 5-digit telephone numbers can be constructed using the digits 0 to 9 if each number starts with 67 and no digit appears more than once?

Answer:

It is given that 5-digit telephone numbers always start with 67.

First, two digits among 5-digit telephone numbers are fixed, and rest 3 digits are variable.

6,7,,,

The 10 digits are from 0 to 9.

As we know that repetition of the digits is not allowed,

so, the first and second place is filled by two digits 67

The third place can be filled with any of the remaining 8 digits.

The fourth place can be filled with any of the remaining 7 digits.

The fifth place can be filled with any of the remaining 6 digits.

Number of 5-digit telephone numbers can be formed when repetition is not allowed =8×7×6=336

Question 5: A coin is tossed 3 times and the outcomes are recorded. How many possible outcomes are there?

Answer:

When a coin is tossed the number of outcomes is 2 i.e. head or tail.

When a coin is tossed 3 times then by the multiplication principle,

the number of outcomes =2×2×2=8

Question 6: Given 5 flags of different colors, how many different signals can be generated if each signal requires the use of 2 flags, one below the other?

Answer:

Each signal requires the use of 2 flags.

There will be as many flags as there are ways of filling in 2 vacant places in succession by the given 5 flags of different colors.

The upper vacant place can be filled in 5 different ways with any of the 5 flags and the lower vacant place can be filled in 4 different ways by any of the rest 4 flags.

Hence, by multiplication principle number of different signals that can be generated =5×4=20

Permutation and Combinations class 11 questions and answers: Exercise: 6.2
Page number: 106-107
Total Questions: 5

Question 1: Evaluate

(i) 8!

(ii) 4!3!

Answer:

(i) Factorial can be given as :

8!=8×7×6×5×4×3×2×1=40320

(ii) Factorial can be given as :

4!3!

=(4×3×2×1)(3×2×1)

=246

=18

Question 2: Is 3!+4!=7!?

Answer:

Factorial can be given as :

To prove: 3!+4!=7!

R.H.S: 3!+4!

=(3×2×1)+(4×3×2×1)

=6+24

=30

L.H.S: 7!

=7×6×5×4×3×2×1=5040

L.H.SR.H.S

Question 3: Compute 8!6!×2!

Answer:

To compute the factorial :

8!6!×2!=8×7×6!6!×2×1

=8×72

=4×7=28

So the answer is 28.

Question 4: If 16!+17!=x8!, find x

Answer:

Factorial can be given as :

To find x : 16!+17!=x8!,

R.H.S:16!+17!

=16!+17×6!

=16!(1+17)

=16!(87)

L.H.S:x8!,

=x8×7×6!

Given : L.H.S=R.H.S

16!(87)=x8×7×6!

8=x8

x=8×8=64

Question 5: Evaluate n!(nr)!, when

(i) n=6,r=2

(ii) n=9,r=5

Answer:

(i) To evaluate n!(nr)!,

Put n=6,r=2

n!(nr)!=6!(62)!

=6!4!

=6×5×4!4!

=6×5=30

(ii) To evaluate n!(nr)!,

Put n=9,r=5

n!(nr)!=9!(95)!

=9!4!

=9×8×7×6×5×4!4!

=9×8×7×6×5=15120

Permutation and Combinations class 11 questions and answers: Exercise: 6.3
Page number: 114
Total Questions: 11

Question 1: How many 3-digit numbers can be formed by using the digits 1 to 9 if no digit is repeated?

Answer:

3-digit numbers have to be formed by using the digits 1 to 9.

Here, the order of digits matters.

Therefore, there will be as many 3-digit numbers as there are permutations of 9 different digits taken 3 at a time.

Therefore, the required number of 3-digit numbers =9P3

=9!(93)!

=9!6!

=9×8×7×6!6!

=9×8×7=504

Question 2: How many 4-digit numbers are there with no digit repeated?

Answer:

The thousands place of 4-digit numbers has to be formed by using the digits 1 to 9(0 cannot be included).

Therefore, the number of ways in which thousands of places can be filled is 9.

Hundreds, tens, and unit places can be filled by any digits from 0 to 9.

The digit cannot be repeated in 4-digit numbers and a thousand places are occupied with a digit.

Hundreds, tens, and unit places can be filled by remaining any 9 digits.

Therefore, there will be as many 3-digit numbers as there are permutations of 9 different digits taken 3 at a time.

Therefore, the required number of 3-digit numbers =9P3

=9!(93)!

=9!6!

=9×8×7×6!6!

=9×8×7=504

Thus, by multiplication principle, the required 4 -digit number is 9×504=4536

Question 3: How many 3-digit even numbers can be made using the digits 1, 2, 3, 4, 6, 7, if no digit is repeated?

Answer:

3-digit even numbers can be made using the digits 1, 2, 3, 4, 6, and 7, if no digit is repeated.

The unit place can be filled in 3 ways by any digits from 2, 4 or 6.

The digit cannot be repeated in 3-digit numbers and the unit place is occupied with a digit(2,4 or 6).

Hundreds, or tens of places can be filled by remaining any 5 digits.

Therefore, there will be as many 2-digit numbers as there are permutations of 5 different digits taken 2 at a time.

Therefore, the required number of 2-digit numbers =5P2

=5!(52)!

=5!3!

=5×4×3!3!

=5×4=20

Thus, by multiplication principle, the required 3 -digit number is 3×20=60

Question 4: Find the number of 4-digit numbers that can be formed using the digits 1, 2, 3, and 4,5 if no digit is repeated. How many of these will be even?

Answer:

4-digit numbers that can be formed using the digits 1, 2, 3, 4,5.

Therefore, there will be as many 4-digit numbers as there are permutations of 5 different digits taken 4 at a time.

Therefore, the required number of 4-digit numbers =5P4

=5!(54)!

=5!1!

=5×4×3×2×1=120

4-digit even numbers can be made using the digits 1, 2, 3, 4, 5 if no digit is repeated.

The unit place can be filled in 2 ways by any digits from 2 or 4.

The digit cannot be repeated in 4-digit numbers and the unit place is occupied with a digit(2 or 4).

Thousands, hundreds, and tens places can be filled by remaining any 4 digits.

Therefore, there will be as many 3-digit numbers as there are permutations of 4 different digits taken 3 at a time.

Therefore, the required number of 3-digit numbers =4P3

=4!(43)!

=4!1!

=4×3×2×1=24

Thus, by multiplication principle, the required 4 -digit number is 2×24=48

Question 5: From a committee of 8 persons, in how many ways can we choose a chairman and a vice chairman assuming one person cannot hold more than one position?

Answer:

From a committee of 8 persons, a chairman and a vice chairman are to be chosen assuming one person can not hold more than one position.

Therefore, a number of ways of choosing a chairman and a vice chairman are permutations of 8 different objects taken 2 at a time.

Therefore, required number of ways =8P2

=8!(82)!

=8!6!

=8×7×6!6!

=8×7=56

Question 6: Find n if n1P3:nP4=1:9.

Answer:

Given : n1P3:nP4=1:9.

To find the value of n

n1P3:nP4=1:9.

n1P3nP4=19

(n1)!(n13)!n!n4!=19

(n1)!(n4)!n!(n4)!=19

(n1)!n!=19

(n1)!(n1)!×n=19

1n=19

n=9.

Question 7: Find r if

(i) 5Pr=26Pr1

(ii) 5Pr=6Pr1

Answer:

(i) Given : 5Pr=26Pr1

To find the value of r.

5Pr=26Pr1

5!(5r)!=2×6!(6(r1))!

5!(5r)!=2×6!(6r+1)!

5!(5r)!=2×6×5!(6r+1)!

1(5r)!=2×6(7r)!

1(5r)!=12(7r)×(6r)×(5r)!

11=12(7r)×(6r)

(7r)×(6r)=12

426r7r+r2=12

r213r+30=0

r23r10r+30=0

r(r3)10(r3)=0

(r3)(r10)=0

r=3,10

We know that

nPr=n!(nr)!

where 0rn

0r5

Thus the value of, r=3

(ii) Given : 5Pr=6Pr1

To find the value of r.

5Pr=6Pr1

5!(5r)!=6!(6(r1))!

5!(5r)!=6!(6r+1)!

5!(5r)!=6×5!(6r+1)!

1(5r)!=6(7r)!

1(5r)!=6(7r)×(6r)×(5r)!

11=6(7r)×(6r)

(7r)×(6r)=6

426r7r+r2=6

r213r+36=0

r24r9r+36=0

r(r4)9(r4)=0

(r4)(r9)=0

r=4,9

We know that

nPr=n!(nr)!

where 0rn

0r5

Thus, r=4

Question 8: How many words, with or without meaning, can be formed using all the letters of the word EQUATION, using each letter exactly once?

Answer:

There are 8 different letters in the word EQUATION.

Therefore, words, with or without meaning, can be formed using all the letters of the word EQUATION, using each letter exactly once

is permutations of 8 different letters taken 8 at a time, which is 8P8=8!

Hence, the required number of words formed =8!=40320

Question 9: How many words, with or without meaning can be made from the letters of the word MONDAY, assuming that no letter is repeated, if.

(i) 4 letters are used at a time

(ii) all letters are used at a time

(iii) all letters are used but the first letter is a vowel?

Answer:

(i) There are 6 letters in the word MONDAY.

Therefore, words can be formed using 4 letters of the word MONDAY.

Hence, the required number of words formed using 4 letters =6P4

=6!(64)!

=6!(2)!

=6×5×4×3×2!(2)!

=6×5×4×3

=360

(ii) There are 6 letters in the word MONDAY.

Therefore, words can be formed using all 6 letters of the word MONDAY.

Hence, the required number of words formed using 6 letters at a time =6P6

=6!(66)!

=6!(0)!

=6×5×4×3×2×1

=720

(iii) There are 6 letters and 2 vowels in the word MONDAY.

Therefore, the rightmost position can be filled by any of these 2 vowels in 2 ways.

The remaining 5 places of the word can be filled using any of the rest 5 letters of the word MONDAY.

Hence, the required number of words formed using 5 letters at a time =5P5

=5!

=5×4×3×2×1

=120

Words formed starting from vowel using 6 letters =2×120=240

Question 10: In how many of the distinct permutations of the letters in MISSISSIPPI do the four I’s not come together?

Answer:

In the given word MISSISSIPPI, I appears 4 times, S appears 4 times, M appears 1 time and P appear 2 times.

Therefore, the number of distinct permutations of letters of the given word is

=11!4!4!2!

=11×10×9×8×7×6×5×4!4!4!2!

=11×10×9×8×7×6×54×3×2×2

=34650

There are 4 I's in the given word. When they occur together they are treated as a single object for the time being. This single object with the remaining 7 objects will be 8 objects.

These 8 objects in which there are 4Ss and 2Ps can be arranged in 8!4!2!=840 ways.

The number of arrangements where all I's occur together = 840.

Hence, the distinct permutations of the letters in MISSISSIPPI in which the four I's do not come together =34650840=33810

Question 11: In how many ways can the letters of the word PERMUTATIONS be arranged if the

(i) words start with P and end with S?

(ii) vowels are all together?

(iii) there are always 4 letters between P and S?

Answer:

(i) There are 2 T's in the word PERMUTATIONS, all other letters appear at once only.

If words start with P and ending with S i.e. P and S are fixed, then 10 letters are left.

The required number of arrangements are

=10!2!=1814400

(ii) There are 5 vowels in the word PERMUTATIONS and each appears once.

Since all 5 vowels are to occur together so can be treated as 1 object.

The single object with the remaining 7 objects will be 8 objects.

The 8 objects in which 2 T's repeat can be arranged as

=8!2! ways.

These 5 vowels can also be arranged in 5! ways.

Hence, using the multiplication principle, the required number of arrangements are

=8!2!×5!=2419200 ways.

(iii) The letters of the word PERMUTATIONS be arranged in such a way that there are always 4 letters between P and S.

Therefore, in a way P and S are fixed. The remaining 10 letters in which 2 T's are present can be arranged in

=10!2! ways.

Also, P and S can be placed such that there are 4 letters between them in 2×7=14 ways.

Therefore, using the multiplication principle required arrangements

=10!2!14=25401600

Permutation and Combinations class 11 questions and answers: Exercise: 6.4
Page number: 119
Total Questions: 9

Question 1: If nC8=nC2, find nC2

Answer:

Given : nC8=nC2,

We know that nCa=nCb a=born=a+b

nC8=nC2,

n=8+2

n=10

nC2 =10C2

=10!(102)!2!

=10!8!2!

=10×9×8!8!2!

=5×9=45

Thus the answer is 45

Question 2: Determine n if

(i) 2nC3:nC3=12:1

(ii) 2nC3:nC3=11:1

Answer:

(i) Given that : (i)2nC3:nC3=12:1

2nC3nC3=121

The ratio can be written as

2n!(2n3)!3!n!(n3)!3!=121

2n!(n3)!(2n3)!n!=121

2n×(2n1)×(2n2)×(2n3)!×(n3)!(2n3)!×n×(n1)×(n2)×(n3)!=121

2n×(2n1)×(2n2)n×(n1)×(n2)=121

2×(2n1)×2(n2)=121

4×(2n1)(n2)=121

(2n1)(n2)=31

2n1=3n6

61=3n2n

n=5

(ii) Given that : (ii)2nC3:nC3=11:1

2nC3nC3=111

2n!(2n3)!3!n!(n3)!3!=111

2n!(n3)!(2n3)!n!=111

2n×(2n1)×(2n2)×(2n3)!×(n3)!(2n3)!×n×(n1)×(n2)×(n3)!=111

2n×(2n1)×(2n2)n×(n1)×(n2)=111

2×(2n1)×2(n2)=111

4×(2n1)(n2)=111

8n4=11n22

224=11n8n

3n=18

n=6

Thus the value of n=6

Question 3: How many chords can be drawn through 21 points on a circle?

Answer:

To draw chords 2 points are required on the circle.

To know the number of chords on the circle, when points on the circle are 21.

Combinations =Number of chords =21C2

=21!(212)!2!

=21!19!2!

=21×202

=210

Question 4: In how many ways can a team of 3 boys and 3 girls be selected from 5 boys and 4 girls?

Answer:

A team of 3 boys and 3 girls be selected from 5 boys and 4 girls.

3 boys can be selected from 5 boys in 5C3 ways.

3 girls can be selected from 4 boys in 4C3 ways.

Therefore, by the multiplication principle, the number of ways in which a team of 3 boys and 3 girls can be selected =5C3×4C3

=5!2!3!×4!1!3!

=10×4=40

Question 5: Find the number of ways of selecting 9 balls from 6 red balls, 5 white balls, and 5 blue balls if each selection consists of 3 balls of each colour.

Answer:

There are 6 red balls, 5 white balls, and 5 blue balls.

9 balls have to be selected in such a way that consists of 3 balls of each colour.

3 balls are selected from 6 red balls in 6C3

3 balls are selected from 5 white balls in 5C3

3 balls are selected from 5 blue balls in 5C3.

Hence, by the multiplication principle, the number of ways of selecting 9 balls =6C3×5C3×5C3

=6!3!3!×5!2!3!×5!2!3!

=20×10×10=2000

Question 6: Determine the number of 5 card combinations out of a deck of 52 cards if there is exactly one ace in each combination.

Answer:

In a deck, there are 4 aces out of 52 cards.

A combination of 5 cards is to be selected containing exactly one ace.

Then, one ace can be selected in 4C1 ways and the other 4 cards can be selected in 48C4 ways.

Hence, using the multiplication principle, required the number of 5 card combination =4C1×48C4

=4!1!3!×48!44!4!

=4×48×47×46×454×3×2=778320

Question 7: In how many ways can one select a cricket team of eleven from 17 players in which only 5 players can bowl if each cricket team of 11 must include exactly 4 bowlers?

Answer:

Out of, 17 players, 5 are bowlers.

A cricket team of 11 is to be selected such that there are exactly 4 bowlers.

4 bowlers can be selected in 5C4 ways and 7 players can be selected in 12C7 ways.

Thus, using the multiplication principle , the number of ways of selecting the team =5C4.12C7

=5!1!4!×12!5!7!

=5×12×11×10×9×85×4×3×2

=3960

Question 8: A bag contains 5 black and 6 red balls. Determine the number of ways in which 2 black and 3 red balls can be selected.

Answer:

A bag contains 5 black and 6 red balls.

2 black balls can be selected in 5C2 ways and 3 red balls can be selected in 6C3 ways.

Thus, using the multiplication principle, the number of ways of selecting 2 black and 3 red balls =5C2.6C3

=5!2!3!×6!3!3!

=10×20=200

Question 9: In how many ways can a student choose a program of 5 courses if 9 courses are available and 2 specific courses are compulsory for every student?

Answer:

9 courses are available and 2 specific courses are compulsory for every student.

Therefore, every student has to select 3 courses out of the remaining 7 courses.

This can be selected in 7C3 ways.

Thus, using the multiplication principle, the number of ways of selecting courses =7C3

=7!3!4!

=7×6×53×2

=35

Permutation and Combinations class 11 solutions: Miscellaneous Exercise
Page number: 122-123
Total Questions: 11

Question 1: How many words, with or without meaning, each of 2 vowels and 3 consonants can be formed from the letters of the word DAUGHTER?

Answer:

In the word DAUGHTER, we have

vowels = 3(A,E,U)

consonants = 5(D,G,H,T,R)

Number of ways of selecting 2 vowels =3C2

Number of ways of selecting 3 consonants =5C3

Therefore, the number of ways of selecting 2 vowels and 3 consonants =3C2.5C3

=3×10=30

Each of these 30 combinations of 2 vowels and 3 consonants can be arranged in 5! ways.

Thus, the required number of different words =5!×30=120×30=3600

Question 2: How many words, with or without meaning, can be formed using all the letters of the word EQUATION at a time so that the vowels and consonants occur together?

Answer:

In the word EQUATION, we have

vowels = 5(A,E,I,O,U)

consonants = 3(Q,T,N)

Since all the vowels and consonants occur together so (AEIOU) and (QTN) can be assumed as single objects.

Then, permutations of these two objects taken at a time =2P2=2!=2

Corresponding to each of these permutations, there are 5! permutations for vowels and 3! permutations for consonants.

Thus, by multiplication principle, required the number of different words =2×5!×3!=2×120×6=1440

Question 3: A committee of 7 has to be formed from 9 boys and 4 girls. In how many ways can this be done when the committee consists of:

(i) exactly 3 girls?

(ii) at least 3 girls?

(iii)at mostt 3 girls?

Answer:

(i) There are 9 boys and 4 girls. A committee of 7 has to be formed.

Given : Girls =3, so boys in committee= 7-3=4

Thus, the required number of ways =4C3.9C4

=4!3!1!×9!4!5!

=4×9×8×7×6×5!4×3×2×5!

=9×8×7=504

(ii) at least 3 girls, there can be two cases :

(a) Girls =3, so boys in committee= 7-3=4

Thus, the required number of ways =4C3.9C4

=4!3!1!×9!4!5!

=4×9×8×7×6×5!4×3×2×5!

=9×8×7=504

(b) Girls =4, so boys in committee= 7-4=3

Thus, the required number of ways =4C4.9C3

=4!4!0!×9!3!6!

=9×8×7×6!3×2×6!

=84

Hence, in this case, the number of ways = 504+84=588

(ii) at most 3 girls, there can be 4 cases :

(a) Girls =0, so boys in committee= 7-0=7

Thus, the required number of ways =4C0.9C7

=4!4!0!×9!2!7!

=9×4=36

(b) Girls =1, so boys in committee= 7-1=6

Thus, the required number of ways =4C1.9C6

=4!3!1!×9!3!6!

=336

(c) Girls =2, so boys in committee= 7-2=5

Thus, the required number of ways =4C2.9C5

=4!2!2!×9!4!5!

=756

(d) Girls =3, so boys in committee= 7-3=4

Thus, the required number of ways =4C3.9C4

=4!3!1!×9!4!5!

=504

Hence, in this case, the number of ways = 36+336+756+504=1632

Question 4: If the different permutations of all the letters of the word EXAMINATION are listed as in a dictionary, how many words are there in this list before the first word starting with E?

Answer:

In the word EXAMINATION, we have 11 letters out of which A, I, and N appear twice and all other letters appear once.

The words that will be listed before the first word starting with E will be words starting with A.

Therefore, to get the number of words starting with A, the letter A is fixed at the extreme left position, and the remaining 10 letters can be arranged.

Since there are 2 I's and 2 N's in the remaining 10 letters.

Number of words starting with A =10!2!2!=907200

Thus, the required number of different words = 907200

Question 5: How many 6-digit numbers can be formed from the digits 0, 1, 3, 5, 7, and 9 which are divisible by 10, and no digit is repeated?

Answer:

For the number to be divisible by 10, the unit digit should be 0.

Thus, 0 is fixed at a unit place.

Therefore, the remaining 5 places should be filled with 1,3,5,7,9.

The remaining 5 vacant places can be filled in 5! ways.

Hence, the required number of 6-digit numbers which are divisible by 10 =5!=120

Question 6: The English alphabet has 5 vowels and 21 consonants. How many words with two different vowels and 2 different consonants can be formed from the alphabet?

Answer:

Two different vowels and 2 different consonants are to be selected from the English alphabet.

Since there are 5 different vowels the number of ways of selecting two different vowels = 5C2

=5!2!3!=10

Since there are 21 different consonants the number of ways of selecting two different consonants = 21C2

=21!2!19!=210

Therefore, the number of combinations of 2 vowels and 2 consonants =10×210=2100

Each of these 2100 combinations has 4 letters and these 4 letters arrange among themselves in 4! ways.

Hence, the required number of words =210×4!=50400

Question 7: In an examination, a question paper consists of 12 questions divided into two parts i.e., Part I and Part II, containing 5 and 7 questions, respectively. A student is required to attempt 8 questions in all, selecting at least 3 from each part. In how many ways can a student select the questions?

Answer:

It is given that a question paper consists of 12 questions divided into two parts i.e., Part I and Part II, containing 5 and 7 questions, respectively.

A student is required to attempt 8 questions in all, selecting at least 3 from each part.

This can be done as follows:

(i) 3 questions from part I and 5 questions from part II

(ii) 4 questions from part I and 4 questions from part II

(iii) 5 questions from part I and 3 questions from part II

3 questions from part I and 5 questions from part II can be selected in 5C3.7C5 ways.

4 questions from part I and 4 questions from part II can be selected in 5C4.7C4 ways.

5 questions from part I and 3 questions from part II can be selected in 5C5.7C3 ways.

Hence, the required number of ways of selecting questions :

=5C3.7C5+5C4.7C4+5C5.7C3

=5!2!3!×72!5!+5!1!4!×74!3!+5!5!0!×73!4!

=210+175+35

=420

Question 8: Determine the number of 5-card combinations out of a deck of 52 cards if each selection of 5 cards has exactly one king.

Answer:

From a deck of 52 cards, 5 card combinations have to be made in such a way that in each selection of 5 cards , there is exactly 1 king.

Number of kings =4

Number of ways of selecting 1 king =4C1

4 cards from the remaining 48 cards are selected in 48C4 ways.

Thus, the required number of 5 card combinations =4C1.48C4

Question 9: It is required to seat 5 men and 4 women in a row so that the women occupy the even places. How many such arrangements are possible?

Answer:

It is required to seat 5 men and 4 women in a row so that the women occupy the even places.
The 5 men can be seated in 5! ways.

4 women can be seated at cross-marked places (so that women occupy even places)

Therefore, women can be seated in 4! ways.

Thus, the possible arrangements =5!×4!=120×24=2880

Question 10: From a class of 25 students, 10 are to be chosen for an excursion party. 3 students decide that either all of them will join or none of them will join. In how many ways can the excursion party be chosen?

Answer:

From a class of 25 students, 10 are to be chosen for an excursion party.

3 students decide that either all of them will join or none of them will join, there are two cases :

Case I: All 3 of them join.

Then, the remaining 7 students can be chosen from 22 students in 22C7 ways.

Case II All 3 of them do not join.

Then,10 students can be chosen from 22 students in 22C10 ways.

Thus, the required number of ways for the excursion of party =22C7+22C10

Question 11: In how many ways can the letters of the word ASSASSINATION be arranged so that all the S’s are together?

Answer:

In the word ASSASSINATION, we have

number of S =4

number of A =3

number of I= 2

number of N =2

The rest of the letters appear at once.

Since all words have to be arranged in such a way that all the S are together we can assume S as an object.

The single object S with the other 9 objects is counted as 10.

These 10 objects can be arranged in (we have 3 A's,2 I's,2 N's)

=10!3!2!2! ways.

Hence, requires several ways of arranging letters

=10!3!2!2!=151200

Class 11 Maths NCERT Chapter 6: Extra Question

Question: The number of words which can be formed out of the letters of the word ARTICLE, so that vowels occupy the even place is

Solution:
Vowels in ARTICLE are A, I, E and consonants are R, T, C, L.
Vowels occupy 3 even places in 3! ways, and in the remaining 4 places, 4 consonants can be arranged in 4! ways.
So, the total number of words =3!×4!=6×24=144
Hence, the correct answer is 144.

Approach to Solve Questions of Permutations and Combinations Class 11

Here are some steps on how to approach Permutations and Combinations related questions easily:

  • Learn how to differentiate the problem types: Before starting to solve, try to understand the problem type of the questions, whether it is a permutation type problem where the order of things matters or a combination type where order doesn't matter.
  • Apply the fundamental principle of counting: When solving a complex and lengthy problem, break it into small parts, and use the fundamental principle of counting to count the outcomes step by step.
  • Understand the key formulas: Don't just memorise the formulas, instead try to understand them and learn where to apply which formulas. Some of the basic formulas are:
    nPr=n!(nr)!
    nCr=n!r!(nr)!
  • Recognise whether the object is identical or distinct: Be careful when arranging or selecting objects, pay attention to whether they are similar objects or distinct objects.
  • Tips and tricks to Improve Speed & Accuracy: To improve your speed and accuracy, you have to practice many different types of questions from the ncert book, the exemplar book, and the previous year papers. Also, you can revise the key concepts and formulas periodically to boost your memory.

What Extra Should Students Study Beyond NCERT for JEE?

Concepts NameJEENCERT
Introduction: Permutation and Combination
Fundamental Principle Of Counting
Permutation
Applications Of Permutation
Permutation Of Objects When Few Are Identical
Geometrical Permutations
Rank Of A Word In A Dictionary
Introduction Of Combinations
Applications Of Selections
Selection Of Any Number Of Objects
Formation of Groups
Finding the Number Of Solutions Of Equations
Distribution Of Things
Permutation Vs Combination
Derangement

Interested students can find the Class 11 Maths Chapter 6 question answers of all exercises here:

NCERT solutions for class 11 Maths: Chapter-Wise

Also Read,

NCERT solutions for class 11- Subject-wise

Given below are some useful links for NCERT books and the NCERT syllabus for class 10:

NCERT Books and NCERT Syllabus

Here are the subject-wise links for the NCERT solutions of class 10:

Frequently Asked Questions (FAQs)

1. What is the formula for permutations and combinations in Class 11?

In Class 11, the formula for permutations ( nPr ) is used to find the number of ways to arrange r objects from a total number of n objects when the order is matter. The formula for permutations is:

nPr=n!(nr)!
For combinations ( nCr ), to calculates the number of ways to select r objects from n objects without considering the order, the formula is:

nCr=n!r!(nr)!

2. What is the difference between permutation and combination?

The main difference between permutations and combinations depends on order. Permutation refers to the arrangement of the number of objects. For example, if we're arranging notebooks on a bookshelf, mainly the order in which they are placed matters, and thus, it is a permutation problem. On the other hand, for Combination we refer to selecting objects without the order. If we're selecting a group from a crowd, the arrangement doesn’t matter, only the selection does, thus it's makes it a combination problem.

3. How do you find the number of ways to arrange n objects in Class 11 Maths?

To find the number of ways to arrange n distinct objects, we can use the factorial way, denoted as n!. The formula is :

n!=n×(n1)×(n2)××1
This represents the total number of ways to arrange n objects in a sequence, where each and every arrangement is different.

4. What is the formula of nPr and nCr in permutations and combinations?

The nPr formula, used for permutations, calculates the number of ways to arrange r objects from n objects where the order matters. It is given by:

nPr=n!(nr)!
The nCr formula, used for combinations, calculates the number of ways to choose r objects from n objects where the order does not matter. It is expressed as:

nCr=n!r!(nr)!

5. How to apply the fundamental principle of counting in Class 11 Maths?

The Fundamental Principle of Counting is a basic but powerful concept in combinatorics. It states that if one event can occur in m ways and another independent event can occur in n ways, then both events can occur in m×n ways. This principle helps in solving problems where multiple independent events or choices are involved, and it's widely applied in permutation and combination problems to determine the total number of possible outcomes.

Articles

A block of mass 0.50 kg is moving with a speed of 2.00 ms-1 on a smooth surface. It strikes another mass of 1.00 kg and then they move together as a single body. The energy loss during the collision is

Option 1)

0.34\; J

Option 2)

0.16\; J

Option 3)

1.00\; J

Option 4)

0.67\; J

A person trying to lose weight by burning fat lifts a mass of 10 kg upto a height of 1 m 1000 times.  Assume that the potential energy lost each time he lowers the mass is dissipated.  How much fat will he use up considering the work done only when the weight is lifted up ?  Fat supplies 3.8×107 J of energy per kg which is converted to mechanical energy with a 20% efficiency rate.  Take g = 9.8 ms−2 :

Option 1)

2.45×10−3 kg

Option 2)

 6.45×10−3 kg

Option 3)

 9.89×10−3 kg

Option 4)

12.89×10−3 kg

 

An athlete in the olympic games covers a distance of 100 m in 10 s. His kinetic energy can be estimated to be in the range

Option 1)

2,000 \; J - 5,000\; J

Option 2)

200 \, \, J - 500 \, \, J

Option 3)

2\times 10^{5}J-3\times 10^{5}J

Option 4)

20,000 \, \, J - 50,000 \, \, J

A particle is projected at 600   to the horizontal with a kinetic energy K. The kinetic energy at the highest point

Option 1)

K/2\,

Option 2)

\; K\;

Option 3)

zero\;

Option 4)

K/4

In the reaction,

2Al_{(s)}+6HCL_{(aq)}\rightarrow 2Al^{3+}\, _{(aq)}+6Cl^{-}\, _{(aq)}+3H_{2(g)}

Option 1)

11.2\, L\, H_{2(g)}  at STP  is produced for every mole HCL_{(aq)}  consumed

Option 2)

6L\, HCl_{(aq)}  is consumed for ever 3L\, H_{2(g)}      produced

Option 3)

33.6 L\, H_{2(g)} is produced regardless of temperature and pressure for every mole Al that reacts

Option 4)

67.2\, L\, H_{2(g)} at STP is produced for every mole Al that reacts .

How many moles of magnesium phosphate, Mg_{3}(PO_{4})_{2} will contain 0.25 mole of oxygen atoms?

Option 1)

0.02

Option 2)

3.125 × 10-2

Option 3)

1.25 × 10-2

Option 4)

2.5 × 10-2

If we consider that 1/6, in place of 1/12, mass of carbon atom is taken to be the relative atomic mass unit, the mass of one mole of a substance will

Option 1)

decrease twice

Option 2)

increase two fold

Option 3)

remain unchanged

Option 4)

be a function of the molecular mass of the substance.

With increase of temperature, which of these changes?

Option 1)

Molality

Option 2)

Weight fraction of solute

Option 3)

Fraction of solute present in water

Option 4)

Mole fraction.

Number of atoms in 558.5 gram Fe (at. wt.of Fe = 55.85 g mol-1) is

Option 1)

twice that in 60 g carbon

Option 2)

6.023 × 1022

Option 3)

half that in 8 g He

Option 4)

558.5 × 6.023 × 1023

A pulley of radius 2 m is rotated about its axis by a force F = (20t - 5t2) newton (where t is measured in seconds) applied tangentially. If the moment of inertia of the pulley about its axis of rotation is 10 kg m2 , the number of rotations made by the pulley before its direction of motion if reversed, is

Option 1)

less than 3

Option 2)

more than 3 but less than 6

Option 3)

more than 6 but less than 9

Option 4)

more than 9

Back to top