NCERT Solutions for Exercise 13.2 Class 11 Maths Chapter 13 - Statistics

NCERT Solutions for Exercise 13.2 Class 11 Maths Chapter 13 - Statistics

Komal MiglaniUpdated on 07 May 2025, 02:18 PM IST

Understanding and interpretation of data in a meaningful way can be done with the help of statistics. Statistics are all around us, whether it is counting the steps moved daily on a fitness app or analysing the average scores of cricket players. In miscellaneous exercises of Chapter 13, students are going to solve questions based on measures of central tendency, such as mean, median, and mode, and measures of dispersion, such as range, mean deviation, variance, and standard deviation.

This Story also Contains

  1. NCERT Solutions Class 11 Maths Chapter 13 Exercise 13.2
  2. Topics covered in Chapter 13 Statistics Exercise 13.2
  3. NCERT Solutions of Class 11 Subject Wise
  4. Subject-Wise NCERT Exemplar Solutions

In this exercise 13.2 of Class 11 Maths Chapter 13 of the NCERT, you will learn how to find the mean, variance and standard deviation of various data sets provided in the questions. The NCERT solutions discuss step-by-step methodology to apply these techniques effectively. If you are looking for NCERT Solutions, you can click on the given link to get NCERT solutions for Classes 6 to 12.

NCERT Solutions Class 11 Maths Chapter 13 Exercise 13.2

Question1: Find the mean and variance for each of the data.

$\small 6, 7, 10, 12, 13, 4, 8, 12$

Answer:

Mean ( $\overline{x}$ ) of the given data:

$\overline{x} = \frac{1}{8}\sum_{i=1}^{8}x_i = \frac{6+ 7+ 10+ 12+ 13+ 4+ 8+ 12}{8} = \frac{72}{8} = 9$

The respective values of the deviations from mean, $(x_i - \overline{x})$ are

-3, -2, 1 3 4 -5 -1 3

$\therefore$ $\sum_{i=1}^{8}(x_i - 10)^2 = 74$

$\therefore$ $\sigma^2 = \frac{1}{n}\sum_{i=1}^{n}(x_i - \overline{x})^2$

$\frac{1}{8}\sum_{i=1}^{8}(x_i - \overline{x})^2= \frac{74}{8} = 9.25$

Hence, Mean = 9 and Variance = 9.25

Question 2: Find the mean and variance for each of the data.

First n natural numbers.

Answer:

Mean ( $\overline{x}$ ) of first n natural numbers:

$\overline{x} = \frac{1}{n}\sum_{i=1}^{n}x_i = \frac{\frac{n(n+1)}{2}}{n} = \frac{n+1}{2}$

We know, Variance $\sigma^2 = \frac{1}{n}\sum_{i=1}^{n}(x_i - \overline{x})^2$

$\sigma^2 = \frac{1}{n}\sum_{i=1}^{n}\left (x_i - \frac{n+1}{2} \right )^2$

We know that $(a-b)^2 = a^2 - 2ab + b^2$

$\\ \therefore n\sigma^2 = \sum_{i=1}^{n}x_i^2 + \sum_{i=1}^{n}(\frac{n+1}{2})^2 - 2\sum_{i=1}^{n}x_i\frac{n+1}{2} \\ = \frac{n(n+1)(2n+1)}{6} + \frac{(n+1)^2}{4}\times n - 2.\frac{(n+1)}{2}.\frac{n(n+1)}{2}$

$\\ \implies \sigma^2 = \frac{(n+1)(2n+1)}{6} + \frac{(n+1)^2}{4} - \frac{(n+1)^2}{2}$

$\\ = \frac{(n+1)(2n+1)}{6} - \frac{(n+1)^2}{4} \\ = (n+1)\left [\frac{4n+2 - 3n -3}{12} \right ] \\ = (n+1).\frac{(n-1)}{12} \\ = \frac{n^2-1}{12}$

Hence, Mean = $\frac{n+1}{2}$ and Variance = $\frac{n^2-1}{12}$

Question 3: Find the mean and variance for each of the data

First 10 multiples of 3

Answer:

First 10 multiples of 3 are:

3, 6, 9, 12, 15, 18, 21, 24, 27, 30

Mean ( $\overline{x}$ ) of the above values:

$\\ \overline{x} = \frac{1}{10}\sum_{i=1}^{10}x_i = \frac{3+ 6+ 9+ 12+ 15+ 18+ 21+ 24+ 27+ 30}{10} \\ = 3.\frac{\frac{10(10+1)}{2}}{10} = 16.5$

The respective values of the deviations from mean, $(x_i - \overline{x})$ are

-13.5, -10.5, -7.5, -4.5, -1.5, 1.5, 4.5, 7.5, 10.5, 13.5

$\therefore$ $\sum_{i=1}^{10}(x_i - 16.5)^2 = 742.5$

$\therefore$ $\sigma^2 = \frac{1}{n}\sum_{i=1}^{n}(x_i - \overline{x})^2$

$\frac{1}{10}\sum_{i=1}^{10}(x_i - \overline{x})^2= \frac{742.5}{10} = 74.25$

Hence, Mean = 16.5 and Variance = 74.25

Question 4: Find the mean and variance for each of the data.


$x_i$6101418242830
$f_i$24712843

Answer:

$x_i$
$f_i$
$f_ix_i$
$(x_i - \overline{x})$
$(x_i - \overline{x})^2$
$f_i(x_i - \overline{x})^2$
6
2
12
-13
169
338
10
4
40
-9
81
324
14
7
98
-5
25
175
18
12
216
-1
1
12
24
8
192
5
25
200
28
4
112
9
81
324
30
3
90
13
169
363

$\sum{f_i}$
= 40
$\sum f_ix_i$
= 760


$\sum f_i(x_i - \overline{x})^2$
=1736

$N = \sum_{i=1}^{7}{f_i} = 40 ; \sum_{i=1}^{7}{f_ix_i} = 760$

$\overline{x} = \frac{1}{N}\sum_{i=1}^{n}f_ix_i = \frac{760}{40} = 19$

We know, Variance, $\sigma^2 = \frac{1}{N}\sum_{i=1}^{n}(x_i - \overline{x})^2$

$\implies \sigma^2 = \frac{1736}{40} = 43.4$

Hence, Mean = 19 and Variance = 43.4

Question 5: Find the mean and variance for each of the data.


$x_i$92939798102104109
$f_i$3232633

Answer:

$x_i$
$f_i$
$f_ix_i$
$(x_i - \overline{x})$
$(x_i - \overline{x})^2$
$f_i(x_i - \overline{x})^2$
92
3
276
-8
64
192
93
2
186
-7
49
98
97
3
291
-3
9
27
98
2
196
-2
4
8
102
6
612
2
4
24
104
3
312
4
16
48
109
3
327
9
81
243

$\sum{f_i}$
= 22
$\sum f_ix_i$
= 2200


$\sum f_i(x_i - \overline{x})^2$
=640

$N = \sum_{i=1}^{7}{f_i} = 22 ; \sum_{i=1}^{7}{f_ix_i} = 2200$

$\overline{x} = \frac{1}{N}\sum_{i=1}^{n}f_ix_i = \frac{2200}{22} = 100$

We know, Variance, $\sigma^2 = \frac{1}{N}\sum_{i=1}^{n}(x_i - \overline{x})^2$

$\implies \sigma^2 = \frac{640}{22} = 29.09$

Hence, Mean = 100 and Variance = 29.09

Question 6: Find the mean and standard deviation using short-cut method.


$x_i$606162636465666768
$f_i$21122925121045

Answer:

Let the assumed mean, A = 64 and h = 1

$x_i$
$f_i$
$y_i = \frac{x_i-A}{h}$
$y_i^2$
$f_iy_i$
$f_iy_i^2$
60
2
-4
16
-8
32
61
1
-3
9
-3
9
62
12
-2
4
-24
48
63
29
-1
1
-29
29
64
25
0
0
0
0
65
12
1
1
12
12
66
10
2
4
20
40
67
4
3
9
12
36
68
5
4
16
20
80

$\sum{f_i}$
=100


$\sum f_iy_i$
= 0
$\sum f_iy_i ^2$
=286

$N = \sum_{i=1}^{9}{f_i} = 100 ; \sum_{i=1}^{9}{f_iy_i} = 0$

Mean,

$\overline{x} = A + \frac{1}{N}\sum_{i=1}^{n}f_iy_i\times h =64 + \frac{0}{100} = 64$

We know, Variance, $\sigma^2 = \frac{1}{N^2}\left [N\sum f_iy_i^2 - (\sum f_iy_i)^2 \right ]\times h^2$

$\\ \implies \sigma^2 = \frac{1}{(100)^2}\left [100(286) - (0)^2 \right ] \\ = \frac{28600}{10000} = 2.86$

We know, Standard Deviation = $\sigma = \sqrt{Variance}$

$\therefore \sigma = \sqrt{2.86} = 1.691$

Hence, Mean = 64 and Standard Deviation = 1.691

Question 7: Find the mean and variance for the following frequency distributions.


Classes0-3030-6060-9090-120120-150150-180180-210
Frequencies23510352


Answer:

Classes
Frequency
$f_i$
Mid point
$x_i$
$f_ix_i$
$(x_i - \overline{x})$
$(x_i - \overline{x})^2$
$f_i(x_i - \overline{x})^2$
0-30
2
15
30
-92
8464
16928
30-60
3
45
135
-62
3844
11532
60-90
5
75
375
-32
1024
5120
90-120
10
105
1050
2
4
40
120-150
3
135
405
28
784
2352
150-180
5
165
825
58
3364
16820
180-210
2
195
390
88
7744
15488

$\sum{f_i}$ = N
= 30

$\sum f_ix_i$
= 3210


$\sum f_i(x_i - \overline{x})^2$
=68280


$\overline{x} = \frac{1}{N}\sum_{i=1}^{n}f_ix_i = \frac{3210}{30} = 107$

We know, Variance, $\sigma^2 = \frac{1}{N}\sum_{i=1}^{n}(x_i - \overline{x})^2$

$\implies \sigma^2 = \frac{68280}{30} = 2276$

Hence, Mean = 107 and Variance = 2276

Question 8: Find the mean and variance for the following frequency distributions.


Classes0-1010-2020-3030-4040-50
Frequencies5815166

Answer:

Classes
Frequency
$f_i$
Mid-point
$x_i$
$f_ix_i$
$(x_i - \overline{x})$
$(x_i - \overline{x})^2$
$f_i(x_i - \overline{x})^2$
0-10
5
5
25
-22
484
2420
10-20
8
15
120
-12
144
1152
20-30
15
25
375
-2
4
60
30-40
16
35
560
8
64
1024
40-50
6
45
270
18
324
1944

$\sum{f_i}$ = N
= 50

$\sum f_ix_i$
= 1350


$\sum f_i(x_i - \overline{x})^2$
=6600


$\overline{x} = \frac{1}{N}\sum_{i=1}^{n}f_ix_i = \frac{1350}{50} = 27$

We know, Variance, $\sigma^2 = \frac{1}{N}\sum_{i=1}^{n}(x_i - \overline{x})^2$

$\implies \sigma^2 = \frac{6600}{50} = 132$

Hence, Mean = 27 and Variance = 132

Question 9: Find the mean, variance and standard deviation using short-cut method.

Hight in cms70-7575-8080-8585-9090-9595-100100-105105-110110-115
No. of students3477159663


Answer:


Let the assumed mean, A = 92.5 and h = 5

Height
in cms
Frequency
$f_i$
Midpoint
$x_i$
$dpi{100} y_i = \frac{x_i-A}{h}$
$y_i^2$
$f_iy_i$
$f_iy_i^2$
70-75
3
72.5
-4
16
-12
48
75-80
4
77.5
-3
9
-12
36
80-85
7
82.5
-2
4
-14
28
85-90
7
87.5
-1
1
-7
7
90-95
15
92.5
0
0
0
0
95-100
9
97.5
1
1
9
9
100-105
6
102.5
2
4
12
24
105-110
6
107.5
3
9
18
54
110-115
3
112.5
4
16
12
48

$\sum{f_i}$ =N = 60



$\sum f_iy_i$
= 6
$\sum f_iy_i ^2$
=254

Mean,

$\overline{y} = A + \frac{1}{N}\sum_{i=1}^{n}f_iy_i\times h =92.5 + \frac{6}{60}\times5 = 93$

We know, Variance, $\sigma^2 = \frac{1}{N^2}\left [N\sum f_iy_i^2 - (\sum f_iy_i)^2 \right ]\times h^2$

$\\ \implies \sigma^2 = \frac{1}{(60)^2}\left [60(254) - (6)^2 \right ] \\ = \frac{1}{(60)^2}\left [15240 - 36 \right ] \\ = \frac{15204}{144} = 105.583$

We know, Standard Deviation = $\sigma = \sqrt{Variance}$

$\therefore \sigma = \sqrt{105.583} = 10.275$

Hence, Mean = 93, Variance = 105.583 and Standard Deviation = 10.275

Question 10: The diameters of circles (in mm) drawn in a design are given below:

Diameters
33-36
37-40
41-44
45-48
49-52
No. of circles
15
17
21
22
25

Calculate the standard deviation and mean diameter of the circles.
[ Hint First make the data continuous by making the classes as $32.5-36.5,36.5-40.4,40.5-44.5,44.5-48.5,48.5-52.5$ and then proceed.]

Answer:

Let the assumed mean, A = 92.5 and h = 5

Diameters
No. of
circles $f_i$
Midpoint
$x_i$
$dpi{100} y_i = \frac{x_i-A}{h}$
$y_i^2$
$f_iy_i$
$f_iy_i^2$
32.5-36.5
15
34.5
-2
4
-30
60
36.5-40.5
17
38.5
-1
1
-17
17
40.5-44.5
21
42.5
0
0
0
0
44.5-48.5
22
46.5
1
1
22
22
48.5-52.5
25
50.5
2
4
50
100

$\sum{f_i}$ =N = 100



$\sum f_iy_i$
= 25
$\sum f_iy_i ^2$
=199

Mean,

$\overline{x} = A + \frac{1}{N}\sum_{i=1}^{n}f_iy_i\times h =42.5 + \frac{25}{100}\times4 = 43.5$

We know, Variance, $\sigma^2 = \frac{1}{N^2}\left [N\sum f_iy_i^2 - (\sum f_iy_i)^2 \right ]\times h^2$

$\\ \implies \sigma^2 = \frac{1}{(100)^2}\left [100(199) - (25)^2 \right ]\times4^2 \\ = \frac{1}{625}\left [19900 - 625 \right ] \\ = \frac{19275}{625} = 30.84$

We know, Standard Deviation = $\sigma = \sqrt{Variance}$

$\therefore \sigma = \sqrt{30.84} = 5.553$

Hence, Mean = 43.5, Variance = 30.84 and Standard Deviation = 5.553


Also read

Topics covered in Chapter 13 Statistics Exercise 13.2

  1. Variance and Standard Deviation: Variance measures the average squared deviation from the mean, while standard deviation is the square root of the variance, giving a sense of how much values in a data set typically deviate from the mean.
  2. Standard Deviation of a Continuous Frequency Distribution: It involves calculating the spread of grouped data using class intervals and frequencies, giving an idea of variability in large datasets.
  3. Shortcut Method to Find Variance and Standard Deviation: This method simplifies the calculation by using assumed mean and step deviation techniques to reduce computation, especially useful for large or grouped data.

Also Read

NCERT Solutions of Class 11 Subject Wise

Students can also access the NCERT solutions for other subjects and make their learning feasible.

Subject-Wise NCERT Exemplar Solutions

Use the links provided in the table below to get your hands on the NCERT exemplar solutions available for all the subjects.


Frequently Asked Questions (FAQs)

Q: List out the topics which are covered in Exercise 13.2 Class 11 Maths?
A:

Exercise 13.2 Class 11 Maths includes mean, variance and standard deviation related questions.

Q: Does chapter 13 have linkage with other chapters ?
A:

No, most of the questions are formula based and it has no linkage with other chapters.

Q: What is the weightage of Exercise 13.2 Class 11 Maths in final exam?
A:

Around 5 marks questions can be expected from this exercise. 

Q: How many questions are there in the Exercise 13.2 Class 11 Maths ?
A:

Total 10 questions are discussed in this exercise.

Q: Are questions asked from this exercise difficult in nature ?
A:

Questions are more or less easier. Provided concepts are learnt well.

Articles
Upcoming School Exams
Ongoing Dates
Assam HSLC Application Date

1 Sep'25 - 4 Oct'25 (Online)

Ongoing Dates
TOSS Intermediate Late Fee Application Date

8 Sep'25 - 20 Sep'25 (Online)