NCERT Solutions for Class 10 Maths Chapter 5 Exercise 5.1 - Arithmetic Progressions

NCERT Solutions for Class 10 Maths Chapter 5 Exercise 5.1 - Arithmetic Progressions

Upcoming Event

CBSE Class 10th Exam Date:01 Jan' 26 - 14 Feb' 26

Ramraj SainiUpdated on 02 Jun 2025, 02:21 PM IST

The study of number patterns forms a fundamental mathematical aspect which arithmetic progressions enable us to examine. A sequence forms an arithmetic progression when each term differs from its predecessor by a constant amount. When we perform this exercise, we gain insight into how numbered sequences emerge along with methods to calculate absent data points. Through pattern recognition, we learn to generate their own number sequences that establish a connection between mathematical concepts and practical arrangements, together with planning procedures.

This Story also Contains

  1. Download NCERT Solutions Class 10 Maths Chapter 5: Exercise 5.1 PDF
  2. Access Solution of Arithmetic Progressions Class 10 Chapter 5 Exercise: 5.1
  3. Topics Covered in Chapter 5 Arithmetic Progression: Exercise 5.1
  4. NCERT Solutions of Class 10 Subject Wise
  5. NCERT Exemplar Solutions of Class 10 Subject Wise
NCERT Solutions for Class 10 Maths Chapter 5 Exercise 5.1 - Arithmetic Progressions
NCERT Solutions for Class 10 Maths Chapter 5 Exercise 5.1 - Arithmetic Progressions

In this portion of the NCERT Solutions, your Class 10 Maths students learn to detect arithmetic progressions and determine their common difference and recognise AP structural patterns. The patterns and recognition ability among students improve through their practice of the NCERT Books Exercise 5.1, which will benefit them when solving advanced mathematical problems in higher education. These educational tools enhance analytical thinking skills before students advance to study the topic of the nth term, along with the sum of n terms in an AP.

Download NCERT Solutions Class 10 Maths Chapter 5: Exercise 5.1 PDF

Access Solution of Arithmetic Progressions Class 10 Chapter 5 Exercise: 5.1

Q1 (i) In which of the following situations does the list of numbers involved make an arithmetic progression, and why? The taxi fare after each km when the fare is $\small Rs\hspace{1mm}15$ for the first km and $\small Rs\hspace{1mm}8$ for each additional $\small km$ .

Answer:

It is given that

Fare for $1^{st} \ km$ = Rs. 15

And after that $\small Rs\hspace{1mm}8$ for each additional $\small km$

Now,

Fare for $2^{nd} \ km$ = Fare of first km + Additional fare for 1 km

= Rs. 15 + 8 = Rs 23

Fare for $3^{rd} \ km$ = Fare of first km + Fare of additional second km + Fare of additional third km

= Rs. 23 + 8= Rs 31

Fare of n km = $15 + 8 \times (n - 1)$

( We multiplied by n - 1 because the first km was fixed and for the rest, we are adding additional fare.

In this, each subsequent term is obtained by adding a fixed number (8) to the previous term.)

Now, we can clearly see that this is an A.P. with the first term (a) = 15 and common difference (d) = 8

Q1 (ii) In which of the following situations, does the list of numbers involved make an arithmetic progression, and why? The amount of air present in a cylinder when a vacuum pump removes $\small \frac{1}{4}$ of the air remaining in the cylinder at a time.

Answer:

It is given that

Vacum pump removes $\small \frac{1}{4}$ of the air remaining in the cylinder at a time

Let us take an initial quantity of air = 1

Now, the quantity of air removed in the first step = 1/4

Remaining quantity after 1st step

$= 1-\frac{1}{4}= \frac{3}{4}$

Similarly, Quantity removed after 2nd step = Quantity removed in first step $\times$ Remaining quantity after 1st step

$=\frac{3}{4}\times \frac{1}{4}= \frac{3}{16}$
Now,

Remaining quantity after 2nd step would be = Remaining quantity after 1st step - Quantity removed after 2nd step

$=\frac{3}{4}- \frac{3}{16}= \frac{12-3}{16}= \frac{9}{16}$
Now, we can clearly see that

After the second step, the difference between the second and first and first and initial step is not the same, hence

The common difference (d) is not the same after every step

Therefore, it is not an AP.

Q1 (iii) In which of the following situations, does the list of numbers involved make an arithmetic progression, and why? The cost of digging a well after every meter of digging, when it costs $\small Rs\hspace{1mm}150$ for the first metre and rises by $\small Rs\hspace{1mm}50$ for each subsequent meter.

Answer:

It is given that

Cost of digging of 1st meter = Rs 150

And

Rises by $\small Rs\hspace{1mm}50$ for each subsequent meter

Therefore,

Cost of digging of first 2 meters = cost of digging of first meter + cost of digging the additional meter

Cost of digging of first 2 meters = 150 + 50

= Rs 200

Similarly,

Cost of digging of first 3 meters = cost of digging of first 2 meters + cost of digging of additional meter

Cost of digging of first 3 meters = 200 + 50

= Rs 250

We can clearly see that 150, 200,250, ... is in AP with each subsequent term obtained by adding a fixed number (50) to the previous term.

Therefore, it is an AP with first term (a) = 150 and common difference (d) = 50

Q1 (iv) In which of the following situations does the list of numbers involved make an arithmetic progression, and why? The amount of money in the account every year, when $\small Rs\hspace{1mm}10000$ is deposited at compound interest at $\small 8\hspace{1mm}\%$ per annum

Answer:

Amount in the beginning = Rs. 10000

Interest at the end of 1st year at the rate of $\small 8\hspace{1mm}\%$

is $\small 8\hspace{1mm}\%$ of 10000 = $\frac{8\times 10000}{100}= 800$

Therefore, the amount at the end of 1st year will be

= 10000 + 800

= 10800

Now,

Interest at the end of 2nd year at rate of $\small 8\hspace{1mm}\%$

is $\small 8\hspace{1mm}\%$ of 10800 = $\frac{8\times 10800}{100}= 864$

Therefore, the amount at the end of 2nd year

= 10800 + 864 = 11664

Since each subsequent term is not obtained by adding a unique number to the previous term; hence, it is not an AP

Q2 (i) Write first four terms of the AP, when the first term a and the common difference d are given as follows $\small a=10,d=10$

Answer:

It is given that

$\small a=10,d=10$

Now,

$a_1= a =10$

$a_2= a_1 + d= 10 + 10 = 20$

$a_3= a_2 + d= 20 + 10 = 30$

$a_4= a_3 + d= 30 + 10 = 40$

Therefore, the first four terms of the given series are 10, 20, 30, 40.

Q2 (ii) Write first four terms of the AP when the first term a and the common difference d are given as follows: $\small a=-2,d=0$
Answer:

It is given that

$\small a=-2,d=0$

Now,

$a_1= a = -2$

$a_2= a_1 + d= -2 + 0 = -2$

$a_3= a_2 + d= -2 + 0 = -2$

$a_4= a_3 + d= -2 + 0 = -2$

Therefore, the first four terms of the given series are -2, -2, -2, -2.

Q2 (iii) Write first four terms of the AP when the first term a and the common difference d are given as follows $\small a=4,d=-3$

Answer:

It is given that

$\small a=4,d=-3$

Now,

$a_1= a =4$

$a_2= a_1 + d= 4 - 3 = 1$

$a_3= a_2 + d= 1 - 3 = -2$

$a_4= a_3 + d= -2- 3 = -5$

Therefore, the first four terms of the given series are 4, 1, -2, -5

Q2 (iv) Write the first four terms of the AP when the first term a and the common difference d are given as follows $\small a=-1,d=\frac{1}{2}$

Answer:

It is given that

$\small a=-1,d=\frac{1}{2}$

Now,

$a_1= a =-1$

$a_2= a_1 + d= -1 + \frac{1}{2} = -\frac{1}{2}$

$a_3= a_2 + d= -\frac{1}{2} + \frac{1}{2} = 0$

$a_4= a_3 + d= 0+\frac{1}{2}= \frac{1}{2}$

Therefore, the first four terms of the given series are $-1,-\frac{1}{2},0, \frac{1}{2}$

Q2 (v) Write first four terms of the AP when the first term a and the common difference d are given as follows $\small a=-1.25,d=-0.25$

Answer:

It is given that

$\small a=-1.25,d=-0.25$

Now,

$a_1= a =-1.25$

$a_2= a_1 + d= -1.25 -0.25= -1.50$

$a_3= a_2 + d= -1.50-0.25=-1.75$

$a_4= a_3 + d= -1.75-0.25=-2$

Therefore, the first four terms of the given series are -1.25, -1.50, -1.75, -2

Q3 (i) For the following APs, write the first term and the common difference $\small 3,1,-1,-3,...$

Answer:

Given AP series is

$\small 3,1,-1,-3,...$

Now, the first term of this AP series is 3

Therefore,

First term of AP series (a) = 3

Now,

$a_1=3 \ \ and \ \ a_2 = 1$

And common difference (d) = $a_2-a_1 = 1-3 = -2$

Therefore, the first term and the common difference are 3 and -2, respectively

Q3 (ii) For the following APs, write the first term and the common difference: $\small -5,-1,3,7,...$

Answer:

Given AP series is

$\small -5,-1,3,7,...$

Now, the first term of this AP series is -5

Therefore,

First-term of AP series (a) = -5

Now,

$a_1=-5 \ \ and \ \ a_2 = -1$

And common difference (d) = $a_2-a_1 = -1-(-5) = 4$

Therefore, the first term and the common difference are -5 and 4, respectively

Q3 (iii) For the following APs, write the first term and the common difference: $\small \frac{1}{3},\frac{5}{3},\frac{9}{3},\frac{13}{3},...$

Answer:

Given AP series is

$\small \frac{1}{3},\frac{5}{3},\frac{9}{3},\frac{13}{3},...$

Now, the first term of this AP series is $\frac{1}{3}$

Therefore,

The first term of AP series (a) = $\frac{1}{3}$

Now,

$a_1=\frac{1}{3} \ \ and \ \ a_2 = \frac{5}{3}$

And common difference (d) = $a_2-a_1 = \frac{5}{3}-\frac{1}{3} = \frac{5-1}{3} =\frac{4}{3}$

Therefore, the first term and the common difference is $\frac{1}{3}$ and $\frac{4}{3}$ respectively

Q3 (iv) For the following APs, write the first term and the common difference: $\small 0.6,1.7,2.8,3.9,...$

Answer:

Given the AP series is

$\small 0.6,1.7,2.8,3.9,...$

Now, the first term of this AP series is 0.6

Therefore,

First term of AP series (a) = 0.6

Now,

$a_1=0.6 \ \ and \ \ a_2 = 1.7$

And common difference (d) = $a_2-a_1 = 1.7-0.6 = 1.1$

Therefore, the first term and the common difference are 0.6 and 1.1, respectively.

Q4 (i) Which of the following are APs? If they form an AP, find the common difference d and write three more terms. $\small 2,4,8,12,...$

Answer:

Given series is

$\small 2,4,8,12,...$

Now,

The first term of this series is = 2

Now,

$a_1 = 2 \ \ and \ \ a_2 = 4 \ \ and \ \ a_3 = 8$

$a_2-a_1 = 4-2 = 2$

$a_3-a_2 = 8-4 = 4$

We can see that the difference between the terms is not equal

Hence, the given series is not an AP.

Q4 (ii) Which of the following are APs ? If they form an AP, find the common difference d and write three more terms. $\small 2,\frac{5}{2},3,\frac{7}{2},...$

Answer:

Given series is

$\small 2,\frac{5}{2},3,\frac{7}{2},...$

Now,

The first term of this series is = 2

Now,

$a_1 = 2 \ \ and \ \ a_2 = \frac{5}{2} \ \ and \ \ a_3 = 3 \ \ and \ \ a_4 = \frac{7}{2}$

$a_2-a_1 = \frac{5}{2}-2 = \frac{5-4}{2}=\frac{1}{2}$

$a_3-a_2 = 3-\frac{5}{2} = \frac{6-5}{2} = \frac{1}{2}$

$a_4-a_3=\frac{7}{2}-3=\frac{7-6}{2} =\frac{1}{2}$

We can clearly see that the difference between terms are equal and equal to $\frac{1}{2}$

Hence, the given series is in AP.

Now, the next three terms are

$a_5=a_4+d = \frac{7}{2}+\frac{1}{2} = \frac{8}{2}=4$

$a_6=a_5+d = 4+\frac{1}{2} = \frac{8+1}{2}=\frac{9}{2}$

$a_7=a_6+d =\frac{9}{2} +\frac{1}{2} = \frac{10}{2}=5$

Therefore, the next three terms of the given series are $4,\frac{9}{2} ,5$

Q4 (iii) Which of the following are APs ? If they form an AP, find the common difference d and write three more terms. $\small -1.2,-3.2,-5.2,-7.2,...$

Answer:

Given series is

$\small -1.2,-3.2,-5.2,-7.2,...$

Now,

The first term of this series is = -1.2

Now,

$a_1 = -1.2 \ \ and \ \ a_2 = -3.2 \ \ and \ \ a_3 = -5.2 \ \ and \ \ a_4 = -7.2$

$a_2-a_1 = -3.2-(-1.2) =-3.2+1.2=-2$

$a_3-a_2 = -5.2-(-3.2) =-5.2+3.2 = -2$

$a_4-a_3=-7.2-(-5.2)=-7.2+5.2=-2$

We can clearly see that the difference between terms are equal and equal to -2

Hence, the given series is in AP.

Now, the next three terms are

$a_5=a_4+d = -7.2-2 =-9.2$

$a_6=a_5+d = -9.2-2 =-11.2$

$a_7=a_6+d = -11.2-2 =-13.2$

Therefore, the next three terms of the given series are -9.2, -11.2, -13.2

Q4 (iv) Which of the following are APs? If they form an AP, find the common difference d and write three more terms. $\small -10,-6,-2,2,...$

Answer:

Given series is

$\small -10,-6,-2,2,...$

Now,

The first term of this series is = -10

Now,

$a_1 = -10 \ \ and \ \ a_2 = -6 \ \ and \ \ a_3 = -2 \ \ and \ \ a_4 = 2$

$a_2-a_1 = -6-(-10) =-6+10=4$

$a_3-a_2 = -2-(-6) =-2+6 = 4$

$a_4-a_3=2-(-2)=2+2=4$

We can clearly see that the difference between the terms are equal and equal to 4

Hence, the given series is in AP.

Now, the next three terms are

$a_5=a_4+d = 2+4 =6$

$a_6=a_5+d = 6+4=10$

$a_7=a_6+d = 10+4=14$

Therefore, the next three terms of the given series are 6,10,14

Q4 (v) Which of the following are APs? If they form an AP, find the common difference d and write three more terms. $\small 3,3+\sqrt{2},3+2\sqrt{2},3+3\sqrt{2},...$

Answer:

Given series is

$\small 3,3+\sqrt{2},3+2\sqrt{2},3+3\sqrt{2},...$

Now,

The first term of this series is = 3

Now,

$a_1 = 3 \ \ and \ \ a_2 = 3+\sqrt2 \ \ and \ \ a_3 = 3+2\sqrt2 \ \ and \ \ a_4 = 3+3\sqrt2$

$a_2-a_1 = 3+\sqrt2-3= \sqrt2$

$a_3-a_2 = 3+2\sqrt2-3-\sqrt2 = \sqrt2$

$a_4-a_3 = 3+3\sqrt2-3-2\sqrt2 = \sqrt2$

We can clearly see that the difference between terms are equal and equal to $\sqrt2$

Hence, given series is in AP

Now, the next three terms are

$a_5=a_4+d = 3+3\sqrt2+\sqrt2=3+4\sqrt2$

$a_6=a_5+d = 3+4\sqrt2+\sqrt2=3+5\sqrt2$

$a_7=a_6+d = 3+5\sqrt2+\sqrt2=3+6\sqrt2$

Therefore, the next three terms of given series are $3+4\sqrt2, 3+5\sqrt2,3+6\sqrt2$

Q4 (vi) Which of the following are APs? If they form an AP, find the common difference d and write three more terms. $\small 0.2,0.22,0.222,0.2222,...$

Answer:

Given series is

$\small 0.2, 0.22, 0.222, 0.2222,...$

Now,

The first term to this series is = 0.2

Now,

$a_1 = 0.2 \ \ and \ \ a_2 = 0.22 \ \ and \ \ a_3 = 0.222 \ \ and \ \ a_4 = 0.2222$

$a_2-a_1 = 0.22-0.2=0.02$

$a_3-a_2 = 0.222-0.22=0.002$

We can clearly see that the difference between the terms is not equal.

Hence, the given series is not an AP

Q4 (vii) Which of the following are APs? If they form an AP, find the common difference d and write three more terms. $\small 0,-4,-8,-12,...$

Answer:

Given series is

$\small 0,-4,-8,-12,...$

Now,

the first term to this series is = 0

Now,

$a_1 = 0 \ \ and \ \ a_2 = -4 \ \ and \ \ a_3 = -8 \ \ and \ \ a_4 = -12$

$a_2-a_1 = -4-0 =-4$

$a_3-a_2 = -8-(-4) =-8+4 = -4$

$a_4-a_3=-12-(-8)=-12+8=-4$

We can clearly see that the difference between terms are equal and equal to -4

Hence, given series is in AP

Now, the next three terms are

$a_5=a_4+d = -12-4 =-16$

$a_6=a_5+d = -16-4=-20$

$a_7=a_6+d = -20-4=-24$

Therefore, the next three terms of the given series are -16,-20,-24

Q4 (viii) Which of the following are APs? If they form an AP, find the common difference d and write three more terms. $\small -\frac{1}{2},-\frac{1}{2},-\frac{1}{2},-\frac{1}{2},...$

Answer:

Given series is

$\small -\frac{1}{2},-\frac{1}{2},-\frac{1}{2},-\frac{1}{2},...$

Now,

The first term to this series is = $-\frac{1}{2}$

Now,

$a_1 = -\frac{1}{2} \ \ and \ \ a_2 = -\frac{1}{2} \ \ and \ \ a_3 = -\frac{1}{2} \ \ and \ \ a_4 = -\frac{1}{2}$

$a_2-a_1 = -\frac{1}{2}-\left ( -\frac{1}{2} \right ) = -\frac{1}{2}+\frac{1}{2}=0$

$a_3-a_2 = -\frac{1}{2}-\left ( -\frac{1}{2} \right ) = -\frac{1}{2}+\frac{1}{2}=0$

$a_4-a_3 = -\frac{1}{2}-\left ( -\frac{1}{2} \right ) = -\frac{1}{2}+\frac{1}{2}=0$

We can clearly see that the difference between terms are equal and equal to 0

Hence, given series is in AP

Now, the next three terms are

$a_5=a_4+d = -\frac{1}{2}+0=-\frac{1}{2}$

$a_6=a_5+d = -\frac{1}{2}+0=-\frac{1}{2}$

$a_7=a_6+d = -\frac{1}{2}+0=-\frac{1}{2}$

Therefore, the next three terms of given series are $-\frac{1}{2},-\frac{1}{2},-\frac{1}{2}$

Q4 (ix) Which of the following are APs? If they form an AP, find the common difference d and write three more terms. $\small 1,3,9,27,...$

Answer:

Given series is

$\small 1, 3, 9, 27,...$

Now,

The first term to this series is = 1

Now,

$a_1 = 1 \ \ and \ \ a_2 = 3 \ \ and \ \ a_3 = 9 \ \ and \ \ a_4 = 27$

$a_2-a_1 = 3-1=2$

$a_3-a_2 =9-3=6$

We can clearly see that the difference between terms are not equal.

Hence, given series is not an AP.

Q4 (x) Which of the following are APs ? If they form an AP, find the common difference d and write three more terms. $\small a,2a,3a,4a,...$

Answer:

Given series is

$\small a,2a,3a,4a,...$
Now,
the first term to this series is = a
Now,
$a_1 = a \ \ and \ \ a_2 = 2a \ \ and \ \ a_3 = 3a \ \ and \ \ a_4 = 4a$
$a_2-a_1 = 2a-a =a$
$a_3-a_2 = 3a-2a =a$
$a_4-a_3=4a-3a=a$
We can clearly see that the difference between terms are equal and equal to a
Hence, given series is in AP
Now, the next three terms are
$a_5=a_4+d =4a+a=5a$
$a_6=a_5+d =5a+a=6a$
$a_7=a_6+d =6a+a=7a$
Therefore, next three terms of given series are 5a,6a,7a

Q4 (xi) Which of the following are APs ? If they form an AP, find the common difference d and write three more terms. $\small a,a^2,a^3,a^4,...$
Answer:

Given series is
$\small a,a^2,a^3,a^4,...$
Now,
the first term to this series is = a
Now,
$a_1 = a \ \ and \ \ a_2 = a^2 \ \ and \ \ a_3 = a^3 \ \ and \ \ a_4 = a^4$
$a_2-a_1 = a^2-a =a(a-1)$
$a_3-a_2 = a^3-a^2 =a^2(a-1)$

We can clearly see that the difference between terms are not equal
Hence, given series is not in AP

Q4 (xii) Which of the following are APs ? If they form an AP, find the common difference d and write three more terms. $\small \sqrt{2},\sqrt{8},\sqrt{18},\sqrt{32},...$

Answer:

Given series is
$\small \sqrt{2},\sqrt{8},\sqrt{18},\sqrt{32},...$
We can rewrite it as
$\sqrt2,2\sqrt2,3\sqrt2,4\sqrt2,....$
Now,
first term to this series is = a
Now,
$a_1 = \sqrt2 \ \ and \ \ a_2 = 2\sqrt2 \ \ and \ \ a_3 = 3\sqrt2 \ \ and \ \ a_4 = 4\sqrt2$
$a_2-a_1 = 2\sqrt2-\sqrt2 =\sqrt2$
$a_3-a_2 = 3\sqrt2-2\sqrt2 =\sqrt2$
$a_4-a_3=4\sqrt2-3\sqrt2=\sqrt2$
We can clearly see that difference between terms are equal and equal to $\sqrt2$
Hence, given series is in AP
Now, the next three terms are
$a_5=a_4+d =4\sqrt2+\sqrt2=5\sqrt2$
$a_6=a_5+d =5\sqrt2+\sqrt2=6\sqrt2$
$a_7=a_6+d =6\sqrt2+\sqrt2=7\sqrt2$
Therefore, next three terms of given series are $5\sqrt2,6\sqrt2,7\sqrt2$

That is the next three terms are $\sqrt{50},\ \sqrt{72},\ \sqrt{98}$

Q4 (xiii) Which of the following are APs? If they form an AP, find the common difference d and write three more terms. $\small \sqrt{3},\sqrt{6},\sqrt{9},\sqrt{12},...$

Answer:

Given series is
$\small \sqrt{3},\sqrt{6},\sqrt{9},\sqrt{12},...$
Now,
the first term to this series is = $\sqrt3$
Now,
$a_1 = \sqrt3 \ \ and \ \ a_2 = \sqrt6 \ \ and \ \ a_3 = \sqrt9 \ \ and \ \ a_4 = \sqrt{12}$
$a_2-a_1 = \sqrt6-\sqrt3 =\sqrt3(\sqrt2-1)$
$a_3-a_2 = 3-\sqrt3 =\sqrt3(\sqrt3-1)$
We can clearly see that the difference between terms are not equal
Hence, given series is not in AP

Q4 (xiv) Which of the following are APs ? If they form an AP, find the common difference d and write three more terms. $\small 1^2,3^2,5^2,7^2,...$

Answer:

Given series is
$\small 1^2,3^2,5^2,7^2,...$
we can rewrite it as
$1,9,25,49,....$
Now,
the first term to this series is = 1
Now,
$a_1 =1 \ \ and \ \ a_2 = 9 \ \ and \ \ a_3 =25 \ \ and \ \ a_4 = 49$
$a_2-a_1 = 9-1 = 8$
$a_3-a_2 = 25-9=16$
We can clearly see that the difference between terms are not equal
Hence, given series is not in AP

Q4 (xv) Which of the following are APs ? If they form an AP, find the common difference d and write three more terms. $\small 1^2,5^2,7^2,73,...$

Answer:

Given series is
$\small 1^2,5^2,7^2,73,...$
we can rewrite it as
$1,25,49,73....$
Now,
the first term to this series is = 1
Now,
$a_1 =1 \ \ and \ \ a_2 = 25 \ \ and \ \ a_3 =49 \ \ and \ \ a_4 = 73$
$a_2-a_1 = 25-1 = 24$
$a_3-a_2 = 49-25=24$
$a_4-a_3 = 73-49=24$
We can clearly see that the difference between terms are equal and equal to 24
Hence, given series is in AP
Now, the next three terms are
$a_5=a_4+d = 73+24=97$
$a_6=a_5+d = 97+24=121$
$a_7=a_6+d = 121+24=145$
Therefore, the next three terms of given series are 97,121,145


Also Read-

Topics Covered in Chapter 5 Arithmetic Progression: Exercise 5.1

1. Definition of Arithmetic Progression (AP): Knowledge of Arithmetic Progression (AP) includes its definition and skills for recognising series patterns following this sequence.

2. Common Difference: Calculating the constant difference between consecutive terms in an AP.

3. Identifying APs: Determining whether a given sequence is an AP by analysing the differences between terms.

4. Real-life Applications: Identification and creation of APs occur through recognising such patterns in actual world situations.

5. Extending Sequences: The common difference enables students to find more terms within an arithmetic progression.

Also see-

NCERT Solutions of Class 10 Subject Wise

Students must check the NCERT solutions for class 10 of Mathematics and Science Subjects.

NCERT Exemplar Solutions of Class 10 Subject Wise

Students must check the NCERT Exemplar solutions for class 10 of Mathematics and Science Subjects.

Frequently Asked Questions (FAQs)

Q: What do you mean by arithmetic progression according to NCERT solutions for Class 10 Maths 5 exercise 5.1?
A:

Arithmetic progression is a series of numbers in which each term is obtained by adding a constant number to the next term except the first term.

Q: What is general equation A.P series according to NCERT solutions for Class 10 Maths 5 exercise 5.1?
A:

The general equation of the A.P series is a, a+d, a+2d and so on.

Q: Give an example of A.P series
A:

A very basic example of A.P series is 1,2,3,4 in which the first term is 1 and the common difference is also 1.

Q: According to NCERT solutions for Class 10 Maths 5 exercise 5.1 what can be the value of common difference ?
A:

Common differences can be zero, positive and even negative.

Q: Is 2,2,2,2 is considered an A.P series.
A:

Yes, it is considered A.P series as in exercise 5.1 Class 10 Maths it is clearly stated common difference can be zero so it is an AP series with a common difference zero.

Q: What is the difference between finite and infinite A.P series?
A:

The finite A.P series has limited-term while the infinite A.P series has unlimited terms and it never ends.

Q: What is the number of solved examples before the exercise 5.1 Class 10 Maths?
A:

Before the Class 10 Mathematics chapter 5 exercise 5.1, there are two primary questions that must be answered.

Q: In the NCERT answers for Class 10 Maths chapter 5 exercise 5.1, how many questions are covered?
A:

There are 4 questions in Class 10th Maths chapter exercise 5.1. Question 1 consist of four subparts.  

Question 2 consists of 5 subparts. Question 3 consists of four subparts. Question 1 consists of 15 subparts 

Articles
|
Upcoming School Exams
Ongoing Dates
Maharashtra SSC Board Late Fee Application Date

1 Nov'25 - 31 Dec'25 (Online)

Ongoing Dates
Maharashtra HSC Board Late Fee Application Date

1 Nov'25 - 31 Dec'25 (Online)

Certifications By Top Providers
Explore Top Universities Across Globe

Questions related to CBSE Class 10th

On Question asked by student community

Have a question related to CBSE Class 10th ?

The CBSE Sahodaya Question Papers for Class 10 (2025-26) are not released centrally by the board as a single PDF.

Here is the essential information you need:

  1. Local Release: The papers are designed and released by the individual Sahodaya School Clusters (groups of CBSE schools) just before or during the pre-board exam dates (typically held in December and January). Therefore, you must check your local cluster's portal or directly with your school administration.

  2. Best Practice: The official model papers, based on the full 2026 syllabus, are the most reliable tool for practice. These accurately reflect the structure, format, and competency-based questions used in the Sahodaya exams.

You can download the latest CBSE Class 10 Model Papers to simulate the Sahodaya tests here: https://school.careers360.com/articles/sahodaya-question-paper-2025 . Focus on that pattern

Hi! If you’re looking for the Class 11 English half yearly question paper for 2025-26 (CBSE board), you’ll find the right resource once you check the link provided from Careers360. Solving previous or sample papers is a smart way to prepare, as it helps you understand the question types, marking scheme, and important topics. This practice will boost your confidence and help you manage your time well in the actual exam.
https://school.careers360.com/boards/cbse/cbse-class-11-half-yearly-sample-papers-2025-26

Hi dear candidate,

Could you please specify us the board of education for which you need the half yearly question papers of class X so that we can help you further.

Below are few links which may help you and it has all the subjects with English as well:

CBSE Class 10 Half Yearly Exam Question Paper 2025-26 with Answer Key & Analysis

ICSE Class 10 Half Yearly Sample Papers 2025-26 PDF (All Subjects)

BEST REGARDS

Hi dear candidate,

Can you please specify the board of education or state for which you need to know the exam pattern and syllabus so that we can guide you accordingly.

Since, most of the boards uses NCERT as base syllabus, you can refer to the link below:

NCERT Syllabus for Class 10 – All Subjects PDF Download 2025-26

Exam pattern:

CBSE 10th New Exam Pattern 2026- Marking Scheme, Subject-Wise Exam Pattern

BEST REGARDS

The CBSE Class 10th Board Exams for the 2026 session will follow the revised curriculum, emphasizing competency-based questions.

  • Conducting Body: Central Board of Secondary Education (CBSE).

  • Exam Period: The main theory exams are typically held between February and April 2026.

  • Grading: Based on marks in five main subjects plus internal assessment marks (often 20 marks per subject) provided by the school.

  • Passing Criteria: You must achieve at least 33% overall in each subject (theory + practical/internal assessment combined) to be declared pass.

Key Preparation Strategy

The most crucial element of your preparation is understanding the exam structure:

  • Syllabus: Strictly adhere to the rationalized syllabus released by CBSE for the 2025-26 academic year.

  • Practice: Your primary resource should be the latest sample papers and previous year question papers. These accurately reflect the format and types of competency questions being asked.

For the most comprehensive and official announcements, including the detailed time table and access to crucial practice materials, always check the official board updates, as tracked by Careers360: https://school.careers360.com/exams/cbse-class-10th .